Manchester Cityn apuvalmentaja Manel Estiarte ei ymmärrä seuran esitysten kritisoijia. Pep Guardiolan oikean käden mielestä Citizens otti päättyneellä kaudella pokaalien puuttumisesta huolimatta edistysaskelia.

Kriitikot Estiarte näkee lähinnä kateellisina.

– He voivat sanoa mitä haluavat. Ehkä he ovat kateellisia, koska he eivät ymmärrä tai heillä on vain side silmillä. Tiedättekö miksi kausi ei ollut katastrofi? He jotka ovat seuran sisällä tietävät, että pelaajat ovat nyt mukautuneet tähän pelitapaan. Pelaajat tietävät tämän olevan erilaista jalkapalloa, apuvalmentaja latasi katalonialaislehti Ara.catille.

Estiarte on ollut Guardiolan apuvalmentajana liki 10 vuoden ajan. Kaksikon aiempia seuroja ovat olleet Barcelona ja Bayern München.

– Tällä kaudella oli monia hyviä hetkiä peleissä. Niistä tuli mieleen parhaat Barcelonan ja Bayern Münchenin joukkueet, Estiarte lisäsi.