Arsenalille merkittävä takaisku – Lyon valmis myymään halutun maalitykin PSG:hen
Kuva: Getty Images
Arsenalille voi jäädä luu käteen hyökkääjähaussa.
Useiden lähteiden mukaan Gunners on ollut jo pidempään Alexandre Lacazetten kintereillä. Tiistaina The Telegraph kertoi, että Lyon olisi valmis myymään Lacazetten Arsenaliin 68 miljoonan euron korvausta vastaan. Nyt matkaan on tullut mutka.
PSG:n puheenjohtaja Nasser Al-Khelaifi harmitteli hiljattain, ettei hän osta Ranskan pääsarjasta ranskalaisia pelaajia, koska sitä ei katsottaisi kilpailijoiden leireissä hyvällä. Lyonin puheenjohtaja Jean-Michel Aulas paljasti France Footballin haastattelussa, että hän myy ihan mielellään Lacazetten PSG:hen, kunhan pariisilaisseura tarjoaa saman verran kuin muut.
– Tiedän Nasserin sanoneen Noël Le Graëtille [Ranskan jalkapalloliiton puheenjohtaja], ettei hän investoi kovin paljon ranskalaisiin pelaajiin, koska hän on ajatellut muiden ranskalaisseurojen puheenjohtajien katsovan sitä pahala, Aulas sanoi.
– Haluan hänen tietävän, että jos hän tekee vähintään samansuuruisen tarjouksen Alexandresta kuin muut, Alex voi siirtyä ilman ongelmia Pariisiin.
– Olen bisnesmies ja modernin seuran puheenjohtaja. Pelaajasiirroista saatavat rahat on investoitava ranskalaiseen jalkapalloon, kuten minä olen aina tehnyt. Silloin kun rahaa syydetään ulkomaille, kilpailijamme vahvistuvat meidän kustannuksellamme.
Lacazette, Sánchez, Giroud…
Lacazetten siirtyminen Arsenaliin ei siis ole enää mitenkään varmaa – jos se sitä on missään vaiheessa ollut. 26-vuotias hyökkääjä todennäköisesti kelpaisi useammallekin seuralle, sillä mies iski viime kaudella 45 ottelussa komeat 37 maalia. Eivätkä Arsenalin hyökkääjäongelmat välttämättä jää siihen. Kuten tiedetään, lontoolaisseura saattaa joutua myymään Alexis Sánchezin muualle – pahimmillaan Manchester Cityn kaltaiselle suoralle kilpailijalle. Ja kaiken lisäksi Olivier Giroud on ilmaissut suoraan, ettei hän aio enää tyytyä vähäiseen peliaikaan kuten viime kaudella. London Evening Standardin tietojen mukaan West Ham havittelee Giroudia riveihinsä.LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Xabi Alonso: Näin Chelsea voi menestyä – ”Se on aina kaikista tärkein asia”
- Emi Martínez kiinnostunut siirtymään Italian suurseuraan – tarjous ei miellytä Aston Villaa
- Newcastle ei kuuntele tarjouksia kapteenistaan – Arsenal kintereillä
- Englannin puolustajalle kahden ottelun pelikielto – sivussa mahdollisesta MM-välierästäkin
- Manchester United on kaappaamassa toisen valioliigaseuran ykkösmaalivahdin
- 18-vuotias lupaus Valioliigaan 27 miljoonalla eurolla
- Kohta jysähtää: Newcastle lyömässä isot rahat pöytään MM-kisatähdestä
- Virallista: Chelsea sai superlupauksensa – ”On mahtava olla täällä”
- Man United kaappasi Chelsean tähtipelaajan – iski tiskiin jättisumman
- Kova kaappaus – ex-Barcelona-tähti vahvistamaan Crystal Palacea
- Athletic: Manchester United maksaa lähes 60 miljoonaa euroa Chelsean keskikenttäpelaajasta
- Lehti: Man United valmis maksamaan jättisumman Real Madridin supertähdestä
- Newcastlen kapteeni haluaa siirtyä Arsenaliin
- Kova kaappaus – ex-Barcelona-tähti vahvistamaan Crystal Palacea
- Rúben Amorim pyysi anteeksi Manchester Unitedin kannattajilta
- Yllätyshankinta – Arsenal kaappasi kokeneen Valioliiga-maalivahdin
- Man United kaappasi Chelsean tähtipelaajan – iski tiskiin jättisumman
- Brentfordilta kovan luokan hankinta – Valioliiga-konkari siirtyy seuraan
- The Athletic: Englannin MM-kisapelaaja on Arsenalin kesän ykköskohde
- Virallista: Valioliiga-seura julkisti uuden päävalmentajansa