Liigatulokas Huddersfield tekemässä kaksi isoa hankintaa – Molemmat murskaavat vanhat siirtoennätykset
Kuva: Getty Images
Nousukarsinnan kautta seurahistoriansa ensimmäistä kertaa Valioliigaan noussut Huddersfield on aikeissa osoittaa, että se on valmis satsaamaan menestyksen eteen myös rahallisesti pääsarjatasolla. The Timesin mukaan ”Terrierit” ovat tekemässä kahta merkittävää hankintaa, joista kumpainenkin rikkoo seuran vanhat siirtoennätykset ylivoimaiseen tapaan.
Huddersfield on hankkimassa Ranskan liigan Montpellieristä Steve Mouniéta. 22-vuotias beniniläishyökkääjä on jo päässyt yhteisymmärrykseen sopimus henkilökohtaisista ehdoista. Viime kaudella Mounié ampui eteläranskalaisille 14 liigamaalia. Mounién siirtosummaksi arvioidaan noin 12 miljoonaa puntaa eli 13,7 miljoonaa euroa.
Hinta kohoaa lähes yhtä korkeaksi keskikenttäpelaaja Aaron Mooyn kohdalla. Mooy pelasi viime kauden Huddersfieldissa lainalla, mutta nyt seura haluaa hankkia hänet omakseen Manchester Citystä.
Mooyn lähtöhinta on 8 miljoonaa puntaa (9,1 miljoonaa euroa), mutta erinäiset bonukset voivat nostaa summan 10 miljoonaan puntaan (11,4 miljoonaan euroon). Sopimukseen sorvataan myös pykälät takaisinosto-oikeuden ja jatkomyyntien varalta. 26-vuotias Mooy on parhaillaan Australian maajoukkueen mukana Confederations Cupissa.
Huddersfieldin kallein pelaajahankinta on toistaiseksi ollut toppari Christopher Schindler. Seura maksoi saksalaisesta vuosi sitten 1860 Münchenille 1,87 miljoonaa puntaa (2,1 miljoonaa euroa). Nyt puhutaan siis moninkertaisista summista.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Xabi Alonso: Näin Chelsea voi menestyä – ”Se on aina kaikista tärkein asia”
- Emi Martínez kiinnostunut siirtymään Italian suurseuraan – tarjous ei miellytä Aston Villaa
- Newcastle ei kuuntele tarjouksia kapteenistaan – Arsenal kintereillä
- Englannin puolustajalle kahden ottelun pelikielto – sivussa mahdollisesta MM-välierästäkin
- Manchester United on kaappaamassa toisen valioliigaseuran ykkösmaalivahdin
- 18-vuotias lupaus Valioliigaan 27 miljoonalla eurolla
- Kohta jysähtää: Newcastle lyömässä isot rahat pöytään MM-kisatähdestä
- Virallista: Chelsea sai superlupauksensa – ”On mahtava olla täällä”
- Man United kaappasi Chelsean tähtipelaajan – iski tiskiin jättisumman
- Kova kaappaus – ex-Barcelona-tähti vahvistamaan Crystal Palacea
- Athletic: Manchester United maksaa lähes 60 miljoonaa euroa Chelsean keskikenttäpelaajasta
- Lehti: Man United valmis maksamaan jättisumman Real Madridin supertähdestä
- Newcastlen kapteeni haluaa siirtyä Arsenaliin
- Kova kaappaus – ex-Barcelona-tähti vahvistamaan Crystal Palacea
- Rúben Amorim pyysi anteeksi Manchester Unitedin kannattajilta
- Yllätyshankinta – Arsenal kaappasi kokeneen Valioliiga-maalivahdin
- Man United kaappasi Chelsean tähtipelaajan – iski tiskiin jättisumman
- Brentfordilta kovan luokan hankinta – Valioliiga-konkari siirtyy seuraan
- The Athletic: Englannin MM-kisapelaaja on Arsenalin kesän ykköskohde
- Virallista: Valioliiga-seura julkisti uuden päävalmentajansa