Sky Sportsin mukaan Everton julkistaa pian Sandro Ramírezin sopimuksen.

Lähteen tiedot kertovat Sandron allekirjoittavan viiden vuoden sopimuksen seuran kanssa. Espanjaa alle 21-vuotiaiden EM-kisoissa edustanut Sandro on läpäissyt Evertonin lääkärintarkastuksen. Liverpoolilaisseura maksaa Málagalle Sandron kuuden miljoonan euron ulosostoklausuulin.

Sandro oli päättyneen La Liga -kauden yksi suurimmista komeetoista. Barcelonasta Málagaan ilmaisella siirrolla siirtynyt Sandro ampui sarjakauden aikana 14 täysosumaa varsin heikon kauden pelanneen Málagan riveissä.

Kärki oli lähellä siirtyä Atléticoon ja Sandro kävikin seuran lääkärintarkastuksessa, mutta Sandro ei lopulta halunnut jäädä kilpailemaan peliajasta jatkosopimuksen tekevän Fernando Torresin ja seuraan hyvin todennäköisesti tällä viikolla siirtyvän Diego Costan kanssa.