Kun Valioliigaan ensi kaudeksi noussut Huddersfield ilmoitti keskiviikkona hankkineensa Ranskan liigan Montpellieristä 22-vuotiaan hyökkääjän Steve Mounién, rikkoutui siirron myötä seuran oma siirtokorvausennätys. Mikä huikeinta, jo neljännen kerran saman kesän aikana.

Seurahistorian ensimmäiseen valioliigakauteen valmistautuva Huddersfield on todella pannut siirtomarkkinoilla haisemaan. Ensimmäisen kerran seuran siirtokorvausennätys rikkoutui 23. kesäkuuta, kun Terrierit hankkivat Portosta hyökkääjä Laurent Depoitren 3,5 miljoonalla punnalla, eli noin 4 miljoonalla eurolla.

Depoitre sai kehuskella olevansa Huddersfieldin kallein pelaaja vain viikon ajan. Kesäkuun viimeisenä päivänä ennätys kirjattiin australialaisen Aaron Mooyn nimiin. Huddersfield maksoi seurassa jo viime kaudella lainalla pelanneesta keskikenttäpelaajasta Manchester Citylle 8 miljoonaa puntaa, eli noin 9,1 miljoonaa euroa.

Mooyn ennätys jäi historiaan vieläkin nopeammin, sillä sarjanousijan hurjastelu jatkui tällä viikolla. Ensin tiistaina seuraan hankittiin Derbystä keskikenttäpelaaja Tom Ince, lehtitietojen mukaan 11 miljoonalla punnalla (12,5 miljoonalla eurolla). Ja heti perään keskiviikkona Huddersfieldiin siirtyi Steve Mounié.

Beninin maajoukkuekärki Mouniésta Huddersfield pulitti BBC:n mukaan Montpellierille 11,5 miljoonaa puntaa eli 13 miljoonaa euroa. Siirtosumma voi vielä paisua menestysbonusten myötä.

Huddersfieldin uudet hankinnat eivät rajoitu pelkästään neljään (!) ennätyshankintaan. Myös keskiviikkona Fulhamista hankittu laitapuolustaja Scott Malone (3,5 miljoonaa puntaa) olisi rikkonut seuran vanhan siirtoennätyksen.

Lisäksi viime kaudella Ingolstadista lainalla pelanneen Elias Kachungan siirto muutettiin pysyväksi. Danny Williams tuotiin seuraan Readingista ilmaissiirrolla. Maalivahti Jonas Lössl (Mainz) ja keskikenttäpelaaja Kasey Palmer (Chelsea) siirtyvät Huddersfieldiin lainasopimuksilla.

Huddersfieldin kallein pelaaja ennen tätä kesää oli joukkueeseen viime kauden alla siirtynyt saksalaistoppari Christopher Schindler. Huddersfield pulitti Schindleristä 1860 Münchenille 1,87 miljoonaa puntaa eli 2,1 miljoonaa euroa.

Huddersfieldin pääomistaja ja puheenjohtaja on onnittelukortti- ja lahjatavarabisneksellä rikastunut seuran pitkäaikainen kannattaja Dean Hoyle.

Lähteet: BBC, Sky Sports ja Transfermarkt