Valioliigaan täksi kaudeksi noussut Brighton vahvistaa kotisivuillaan, että seuran ennätyshankinta Jose Izquierdo on nyt virallisesti joukkueen uusi pelaaja. 25-vuotias Izquierdo sai tänään jalkapalloliitolta työluvan, ja on mahdollisesti mukana jo lauantain Leicester-ottelussa.

Kolumbialainen laitahyökkääjä siirtyy Brightoniin belgialaisesta Club Bruggesta. Siirtosumma on Sky Sportsin mukaan 15 miljoonaa euroa. Siirron myötä Brighton rikkoo seuran siirtoennätyksen kahdesti viikon sisään, sillä ennen Izquierdoa seuran ennätysostos oli viime viikolla PSV Eindhovenista saapunut Davy Pröpper.

– Olemme seuranneet Josea jo jonkin aikaa. Hän on ollut viimeisten kolmen vuoden ajan yksi Belgian liigan näkyvimmistä pelaajista, manageri Chris Hughton totesi suojatistaan.

– Kun Club Brugge voitti mestaruuden kaudella 2015-2016, hänet valittiin myös Belgian vuoden pelaajaksi.

Hughton uskoo vasemmalla laidalla operoivan Izquierdon olevan valmis Valioliigan haasteisiin.

– Josella on lähes 250 ottelun kokemus aikuisten otteluista Kolumbiassa ja Belgiassa, ja hän on pelannut Eurooppa-liigaa ja Mestarien liigaa. Kolumbian maajoukkueessa hän debytoi tänä kesänä.