Manchester Cityn omistava City Football Group on vahvistanut ostaneensa 44,3 prosentin osuuden La Ligaan täksi kaudeksi ensi kertaa historiansa aikana nousseesta Gironasta. CFG:stä tuli näin toinen seuran pääomistajista.

Vastaavanlaisen 44,3 prosentin osuuden Gironasta omistaa Girona Football Group, jonka omistaja on City-manageri Pep Guardiolan veli Pere Guardiola. Pere Guardiola tunnetaan jalkapallopiireissä muun muassa ansioituneena pelaaja-agenttina.

Loput 11,4 prosenttia Gironasta säilyy Gironan kannattajayhdistyksen omistuksessa.

Girona FC

@GironaFC
El Girona FC adquirit per nous inversors
✔City Football Group i Girona Football Group volen consolidar el club a 1a
👉gironafc.cat/noticia/el-gir…

Manchester Cityllä ja Gironalla on ollut läheistä yhteistyötä jo ennen kaupan varmistumista. City on lainannut Gironalle tämän kauden ajaksi viisi pelaajaa, ja se kävi Espanjassa pelaamassa harjoitusottelun Gironaa vastaan valioliigakauden jo käynnistyttyä.

Girona on jo kuudes seura, jonka City Football Group omistaa – neljällä eri mantereella. Sheikki Mansourin johtama CFG omistaa joko kokonaan tai merkittävällä osuudella Manchester Cityn ja Gironan lisäksi New York City FC, Melbourne City FC:n, Yokohama F. Marinosin Japanissa sekä uruguaylaisen Club Atlético Torquen.

Lisäksi Manchester City tekee läheistä yhteistyötä hollantilaisen NAC Bredan kanssa ja harkitsee seuran ostamista Kiinasta.

Lähteet: Guardian ja City Watch