Mestaruussarjan viime kauden paras pelaaja on Valioliigassa aivan tavallinen kuolevainen
Kuva: Getty Images
Mestaruussarjan viime kauden parhaaksi pelaajaksi valitun Anthony Knockaertin alkukausi Valioliigassa on ollut kaikkea muuta kuin vakuuttava.
Knockaert joutui vaihtoon Brightonin kahdessa edellisessä pelissä Newcastlea ja Bournemouthia vastaan. Ranskalaislaiturin ainoa 90-minuuttinen on tullut tällä kaudella West Bromwich -ottelussa.
Brightonin manageri Chris Hughton kuitenkin julistaa The Argusin mukaan, että Knockaert on ollut ”hyvä”.
– Hän suoriutuu korkeimmalla tasolla. Hän kohtaa nyt nopeampia ja parempia laitapuolustajia, Hughton toteaa pre-seasonilla nilkkavammasta kärsineestä pelaajasta.
– Hän tuo oman osansa joukkueeseen, mikä pitää aina paikkansa Anthonyn kohdalla. Hän tekee joitakin asioita, jotka olisivat menneet hieman mukavammin viime kaudella, manageri jatkaa.
– Tämä on normaalia joukkueessa, kun tietää kauden olevan vaikea. Lisäksi hän oli sivussa neljä viikkoa pre-seasonilla. Mielestäni hän on ollut hyvä.
Isän vajaan vuoden takainen kuolema 63 vuoden iässä on vaikuttanut Knockaertiin syvästi. Mies myönsi hiljattain tarvitsevansa ammatti-apua suruunsa.
Brighton kohtaa tänään Arsenalin Emiratesilla. Knockaert astelee areenalle ensimmäistä kertaa, sillä hän oli sivussa molemmista kohtaamisista Tykkimiehiä vastaan edustaessaan Leicesteriä kolme vuotta sitten.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Siirtohuhuissa pyörivä Jean-Philippe Mateta sivussa Crystal Palacen kokoonpanosta
- Italian suurseura Curtis Jonesin perässä – Liverpoolilta selkeä vastaus
- Thomas Frank: Tottenhamin ”teki kaikkensa” hankkiakseen Antoine Semenyon
- Murtovarkaat iskivät Man Cityn pelaajan kotiin – pariskunta ”musertunut” tapauksesta
- Arpa heitti Newcastlen Azerbaidžaniin – Mestarien liigan jatkopaikka vaakalaudalla
- Virallista: Lucas Paquetá jättää West Hamin
- Evann Guessand ulos Aston Villasta – lainasopimus voi räjähtää 28 miljoonan punnan kaupaksi
- Fantasy Premier League: GW 24 – hyppää tämän joukkueen kelkkaan
- Fabrizio Romano: Nottingham Forest lähellä Interin keskikenttäpelaajan hankintaa
- Newcastlen kapteenin pelikunto arvoitus ennen Liverpool-ottelua
- Evann Guessand ulos Aston Villasta – lainasopimus voi räjähtää 28 miljoonan punnan kaupaksi
- Fabrizio Romano: Nottingham Forest lähellä Interin keskikenttäpelaajan hankintaa
- Mikel Arteta esitti toiveen Valioliigalle
- Fantasy Premier League: GW 24 – hyppää tämän joukkueen kelkkaan
- Virallista: Manchester City myi laitahyökkääjänsä Fulhamiin
- Virallista: Lucas Paquetá jättää West Hamin
- Jamie Carragher sai tietää Liverpoolin potentiaaliset vastustajat Mestarien liigassa: ”Herranjumala sentään”
- Roy Keane kertoi miksei Manchester Unitedin pidä palkata Michael Carrickia päävalmentajakseen
- Newcastlen kapteenin pelikunto arvoitus ennen Liverpool-ottelua
- Sky: West Ham kiinnostunut Puolan maajoukkueen luottopelaajasta