Mestaruussarjan viime kauden paras pelaaja on Valioliigassa aivan tavallinen kuolevainen
Kuva: Getty Images
Mestaruussarjan viime kauden parhaaksi pelaajaksi valitun Anthony Knockaertin alkukausi Valioliigassa on ollut kaikkea muuta kuin vakuuttava.
Knockaert joutui vaihtoon Brightonin kahdessa edellisessä pelissä Newcastlea ja Bournemouthia vastaan. Ranskalaislaiturin ainoa 90-minuuttinen on tullut tällä kaudella West Bromwich -ottelussa.
Brightonin manageri Chris Hughton kuitenkin julistaa The Argusin mukaan, että Knockaert on ollut ”hyvä”.
– Hän suoriutuu korkeimmalla tasolla. Hän kohtaa nyt nopeampia ja parempia laitapuolustajia, Hughton toteaa pre-seasonilla nilkkavammasta kärsineestä pelaajasta.
– Hän tuo oman osansa joukkueeseen, mikä pitää aina paikkansa Anthonyn kohdalla. Hän tekee joitakin asioita, jotka olisivat menneet hieman mukavammin viime kaudella, manageri jatkaa.
– Tämä on normaalia joukkueessa, kun tietää kauden olevan vaikea. Lisäksi hän oli sivussa neljä viikkoa pre-seasonilla. Mielestäni hän on ollut hyvä.
Isän vajaan vuoden takainen kuolema 63 vuoden iässä on vaikuttanut Knockaertiin syvästi. Mies myönsi hiljattain tarvitsevansa ammatti-apua suruunsa.
Brighton kohtaa tänään Arsenalin Emiratesilla. Knockaert astelee areenalle ensimmäistä kertaa, sillä hän oli sivussa molemmista kohtaamisista Tykkimiehiä vastaan edustaessaan Leicesteriä kolme vuotta sitten.
LUE MYÖS:
- Entinen Englannin maajoukkuepelaaja pidätetty raiskauksen yrityksestä
- Liverpoolia vastaan raivonnut brassipeluri pyysi anteeksi
- BBC: Crystal Palace joutuu odottamaan – maalitykki ei halua vielä päättää tulevaisuudestaan
- Fantasy Premier League: GW 14 – katso parhaat budjettihyökkääjät
- Arne Slot kertoi, milloin Mohamed Salah lähtee Afrikan mestaruusturnaukseen
- Eddie Howe: Newcastle tulee olemaan aktiivinen tammikuun siirtoikkunassa
- Guardian: Leeds-valmentaja potku-uhan alla
- Pep Guardiola epätietoinen avainpelaajansa pelikunnosta
- Onko tässä Newcastlen uusi ykköstorjuja? Managerilta vuolaat ylisanat
- Thomas Frank otti taas yhteen Spurs-fanien kanssa: ”Täysin asiatonta”
- Onko tässä Newcastlen uusi ykköstorjuja? Managerilta vuolaat ylisanat
- Thomas Frank otti taas yhteen Spurs-fanien kanssa: ”Täysin asiatonta”
- Arsenalia vastaan loistanut Chelsea-peluri ei ehkä pelaa seuraavassa ottelussa: ”Rehellisesti, ei”
- Arne Slot kertoi, milloin Mohamed Salah lähtee Afrikan mestaruusturnaukseen
- West Ham -tähdeltä suorat sanat Englannin jalkapalloliitolle
- Guardian: Leeds-valmentaja potku-uhan alla
- Pep Guardiola epätietoinen avainpelaajansa pelikunnosta
- Liverpool penkitti Mohamed Salahin ensimmäistä kertaa yli vuoteen – näin perusteli Arne Slot
- Eddie Howe: Newcastle tulee olemaan aktiivinen tammikuun siirtoikkunassa
- Alexander Isak teki viimein maalin Valioliigassa – näin Arne Slot kommentoi