Brighton ilmoitti verkkosivuillaan hankkineensa Jürgen Locadian PSV:stä.

Tarkkaa siirtosummaa ei tuotu julkisuuteen, mutta Brighton mainostaa Locadiaa seuran ennätyshankintana. Englantilaislähteiden mukaan Brighton maksoi hollantilaisseuralle Locadiasta vajaat 15 miljoonaa puntaa.

24-vuotias hyökkääjä läpäisi aikaisemmin perjantaina Brightonin lääkärintarkastuksen. Seuran päävalmentaja Chris Hughton kommentoi Locadiaa seuran tiedotteessa.

– Hän on vahva ja voimakas kärki. Olemme olleet jo pidemmän aikaa hänen perässään eikä ole minkäänlainen salaisuus, että halusimme hankkia hänen kaltaisen pelaajan. Hän on maalirikas pelaaja, joka tuo meille paljon lisää vaihtoehtoja hyökkäykseemme.

Brighton & Hove Albion

@OfficialBHAFC
BREAKING: Albion have completed the club-record signing of striker Jurgen Locadia from Dutch Eredivisie side @PSV, on undisclosed terms.

#BHAFC 🔵⚪️