Pelaajille satojatuhansia viikossa – Valioliigan kärkiseurat haluttomia maksamaan ”tavallisille työntekijöilleen” edes minimipalkkaa
Kuva: Getty Images
Alexis Sánchezista tuli muun muassa Telegraphin mukaan Manchester United -siirtonsa myötä Valioliigan parhaiten palkattu pelaaja. Chileläisen kerrotaan ansaitsevan viikossa bruttopalkkana 600 000 puntaa (683 000 euroa).
Manchesterissa nousi palkkauutisen myötä äänekkäitä protesteja siitä, kuinka on mahdollista, ettei United ole pystynyt sitoutumaan maksamaan (ei laillisesti velvoittavaa) minimipalkkaa kaikille seuransa työntekijöille. Tuo summa, jonka katsotaan riittävän elämiseen (Living Wage) on Englannissa 8,75 puntaa (n. 10 euroa) tunnissa.
Samana päivänä paikallisvastus City näki tilaisuuden kiillottaa omaa kilpeään. City tiedotti, että se maksaa kyseisen minimisumman jo kaikille työntekijöilleen, mutta huomautti, että kaikkien seuran alihankkijoiden osalta tilanne ei ole vielä sama. Jatkossa tuokin epäkohta on määrä korjata.
Minimipalkkaan ovat aiemmin sitoutuneet valioliigaseuroista Chelsea, Everton ja West Hamin, ja Liverpoolin odotetaan liittyvän seuraan ensi kesänä.
Minimipalkan puolesta puhuva kansalaisjärjestö julkaisi avoimen kirjeen Manchester Unitedin varapuheenjohtaja Ed Woodwardille vaatien seuraa oikaisemaan ”groteskin epäonnistumisensa”. Old Traffordille kokoontuneet mielenosoittajat vaativat saada tavata Woodwardin henkilökohtaisesti. Unitedin vastinetta avoimeeseen kirjeeseen ei ole vielä saatu.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Chelsea-tähti otti kantaa siirtohuhuihin
- Pep Guardiola vastasi kysymykseen tulevaisuudestaan
- Näin Arne Slot vastasi Liverpool-kannattajien buuauksiin
- Pep Guardiola ohitti Sir Alex Fergusonin Mestarien liigassa
- Chelsea teki kyseenalaista seurahistoriaa eurokentillä
- Arsenal vakuuttavalla esityksellä puolivälieriin – Chelsealle ja Manchester Citylle karu kohtalo
- Tottenhamin tähdeltä raju purkautuminen: ”Täyttä puppua”
- Valioliigaan tuodaan 36 miljoonan euron hyökkääjähankintaa
- Arsenal-legendalta ennennäkemätön temppu valmentajana
- Valioliigaseuran omistaja voitti Oscar-palkinnon
- Kyle Walker haluaisi edustaa vielä yhtä seuraa urallaan: ”En tiedä, haluavatko he minua sinne”
- Arsenal-legendalta ennennäkemätön temppu valmentajana
- Tottenhamin tähdeltä raju purkautuminen: ”Täyttä puppua”
- Arsenal vakuuttavalla esityksellä puolivälieriin – Chelsealle ja Manchester Citylle karu kohtalo
- Valioliigaan tuodaan 36 miljoonan euron hyökkääjähankintaa
- Chelsea on ihmeissään – kuka vuotaa tietoja?
- Valioliigaseuran omistaja voitti Oscar-palkinnon
- Lähde: Chelsea-tähti kiinnostunut siirtymään muihin maisemiin kesällä
- Jamie Carragher: Arne Slot menetti Liverpoolin kannattajien tuen
- Kenestä Manchester Unitedin pysyvä päävalmentaja? Näin Wayne Rooney vastasi