Muistatko vielä Matt Miazgan?

Kyseessä on Chelsean 22-vuotias toppari, joka pelaa tällä hetkellä lainalla hollantilaisessa Vitessessä. Jos Miazga oli pelillisten ansioidensa vuoksi päässyt unohtumaan, niin ei hätää. Nyt mies varmisti pääsynsä otsikoihin hieman erilaisella tavalla.

Miazga tuomittiin Hollannissa sakkorangaistukseen vastustajan kopeloinnista. Maalinedustilanteessa Miazga päätti käydä puristamassa vastustajajoukkue Heerenveenin Denzel Dumfriesia peniksestä. Dumfriesille Miazgan temppu tuli – odotetusti – aika lailla yllätyksenä.

Deadspin

@Deadspin
American defender Matt Miazga fined for honking opponent's dick: deadsp.in/aUMVh2F

Dumfriesille ottelu oli aikamoinen, sillä myöhemmin hän sai Miazgan joukkuekaverin, Tim Matavzin, kyynärpäästä.

Matavz sai sarjan kurinpitoelimeltä neljän ottelun pelikiellon. Lisäksi Vitesse sakotti sekä Matavzia että Miazgaa.

– Pahoittelemme kohua, joka tästä on noussut. Olemme sakottaneet sekä Timiä että Mattia, koska heidän käytöksensä ei sovi seuran arvoihin, Vitessen tekninen johtaja Marc van Hintum sanoi seuran tiedotteessa.