Craig Bellamyn ensimmäinen valmennuspesti kaatui omistajanvaihdokseen: ”Ehdoista oli jo sovittu”
Kuva: Getty Images
Walesilainen pelaajalegenda, seitsemässä eri seurassa Valioliigaa pelannut Craig Bellamy kertoo, että hän oli hyvin lähellä saada elämänsä ensimmäisen päävalmentajapestin. 38-vuotias Bellamy neuvotteli Ykkösliigan Oxford Unitedin kanssa viikkoja, mutta pesti kariutui seuran vaihdettua omistajaa.
– Minuun otettiin yhteyttä, joten menin keskustelemaan heidän kanssaan. Tapasimme useita kertoja kolmen viikon aikana, Bellamy kertoi Sky Sportsin The Debatessa.
– He olivat hienoja ihmisiä, jotka halusivat viedä seuraa eteenpäin. Näkemyksemme osuivat todella hyvin yksiin. Pääsimme jopa sopimusehdoista sopuun, mutta sitten viime hetkellä seura sai uuden omistajan. Olin tietoinen siitä, että niin saattaisi käydä.
[readmore from=Craig-Bellamy]
– Sain tilaisuuden tavata uuden omistajan (Sumrith Thanakarnjanasuthin). Keskustelujen sävy oli kuitenkin erilainen kuin vanhan omistajan kanssa. Halusin lisää harkinta-aikaa.
Tällä hetkellä Bellamy toimii Cardiffissa akatemiavalmentajana. Hän haluaa vielä managerin tehtäviin korkeammille tasoille, mutta kiirettä mies ei aio pitää.
– Tällä hetkellä olen tilanteeseeni tyytyväinen. Haluan päästä valmentamaan, mutta pestin pitää olla oikea.
– Ensimmäinen valmennuspesti on todella tärkeä. Jos en onnistu siinä, en ehkä saa toista tilaisuutta. Ihan sama millä tasolla se on – Konferenssissa, Kakkosliigassa, Ykkösliiigassa tai Mestaruussarjassa. Kunhan suhde omistajan kanssa vain toimii, Bellamy korostaa.
Oxfordia valmensi tammikuuhun asti Pep Clotet, mutta sittemmin tehtävää on hoitanut väliaikaisesti Derek Fazackerley. Bellamyn lisäksi Oxfordin manageriksi oli tyrkyllä myös Arsenal-legenda Sol Campbell, mutta hänkin vetäytyi sittemmin hausta.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Dirk Kuyt kertoi mielipiteensä Arne Slotin tilanteesta Liverpoolissa
- Toimittaja: Manchesterin seurat kiinnostuneet Newcastle-tähdestä
- Romano: MLS-seura kiinnostunut Manchester Unitedin pelaajasta
- Virallista: Igor Tudor jättää Tottenhamin
- Chelsea-pakki puolustaa Liam Rosenioria: ”Hän on huippuvalmentaja”
- Everton tekemässä päätöksen David Moyesin tulevaisuudesta
- Thomas Tuchelilta suora arvio Harry Maguiren paikasta MM-kisajoukkueessa
- Sean Dychelta kysyttiin Tottenham-huhuista pubissa: ”Yksi kaveri tuli sanomaan…”
- Bukayo Saka, Declan Rice ja kuusi muuta jättävät Englannin maajoukkueleirin
- Thomas Tuchel kertoi miksi valitsi Arsenal-puolustajan pitkästä aikaa maajoukkueeseen: ”En tiedä, tekikö hän jotain väärää”
- Bukayo Saka, Declan Rice ja kuusi muuta jättävät Englannin maajoukkueleirin
- Kova väite: Espanjan maajoukkuehyökkääjää on tarjottu Manchester Unitedille
- Thomas Tuchelilta suora arvio Harry Maguiren paikasta MM-kisajoukkueessa
- Dejan Kulusevski pelasi viimeksi viime kesänä – avasi tilannettaan
- Thomas Tuchel kertoi miksi valitsi Arsenal-puolustajan pitkästä aikaa maajoukkueeseen: ”En tiedä, tekikö hän jotain väärää”
- Jürgen Klopp kertoi mielipiteensä Mohamed Salah’n päätöksestä
- Sean Dychelta kysyttiin Tottenham-huhuista pubissa: ”Yksi kaveri tuli sanomaan…”
- Ristiriitainen hahmo iski maalin Englannille – Thomas Tuchel: ”Olen pettynyt”
- Huhut olivat liikaa: Tottenhamin faneilta laajaa vastarintaa seuran väitetyille suunnitelmille
- Toimittaja: Liverpool jahtaa Bundesliigan sensaatiohyökkääjää