Mestaruussarjassa pelaava Reading on antanut potkut päävalmentaja Paul Clementille. Seura tiedotti asiasta verkkosivuillaan.

Clement ehti toimia tehtävässä alle vuoden ajan. Hänet palkattiin pelastamaan joukkue putoamiselta viime maaliskuussa, ja siinä hän myös onnistui. Tällä kaudella Reading on voittanut vain viisi ottelua 22:sta, mikä sai seuran johtoportaan painamaan potkunappia.

Sarjassa Reading on 20 kierroksen jälkeen sijalla 21. Tällä hetkellä vain parempi maaliero erottaa joukkueen viimeistä edellisestä sijasta.

Suomalaisittain Clementin erottaminen tuo uhkaavia pilviä taivaalle. Maalivahti Anssi Jaakkola aloitti kauden katsomossa, ja syyskuussa hänet nostettiin penkille. Lokakuun lopusta lähtien Jaakkola on päässyt pelaamaan lähes jokaisen ottelun, ja seuran fanit ovat valinneet hänet kahdesti putkeen kuukauden pelaajaksi.

Jää nähtäväksi, miten seuraava valmentaja näkee maalivahtien nokkimisjärjestyksen.