José Mourinho sai aiemmin tänään potkut Manchester Unitedin päävalmentajan paikalta.

Mourinho ehti valmentaa Manchester Unitedia kahden ja puolen kauden ajan, mutta kuluvan syyskauden surkeat tulokset johtivat potkuihin.

Telegraphin mukaan Manchester Unitedin väliaikaiseksi päävalmentajaksi saapuu seuran entinen hyökkääjä Ole Gunnar Solskjær. Solskjærin apuvalmentajaksi on tarkoitus nimittää Mike Phelan. Phelan edusti Solskjærin tapaan seuraa pelaajana.

Phelan toimi Sir Alex Fergusonin apuvalmentajana vuosikausia Manchester Unitedissa ja on sen jälkeen työskennellyt Norwichissa ja Hull Cityn riveissä.

Solskjær ja Phelan ovat väliaikaisvalmentajia. Manchester United kartoittaa loppukauden ajan itselleen uutta pysyvää päävalmentajaa. Englantilaismedioiden mukaan Tottenhamin päävalmentaja Mauricio Pochettino on seuran ykkösvaihtoehto uudeksi luotsikseen.