Pidetyn valioliigamanagerin lähtö sai jalkapalloihmiset surullisiksi – ”Täydellinen tuhkimotarina”
Kuva: Getty Images
Liverpoolin entinen toppari Jamie Carragher sanoo, että David Wagnerin aikakausi Huddersfieldissä oli todellinen tuhkimotarina.
Maanantaina tiedotettiin, että pidetty manageri Wagner on lähtenyt Valioliigan jumboseura Huddersfieldistä yhteisen päätöksen jälkeen. Ex-maajoukkuemies Carragherin mukaan seura jää kaipaamaan miestä.
Wagner ehti työskennellä seurassa kolmen vuoden ajan. Hän nosti Huddersfieldin korkeimmalle sarjatasolle nousukarsintojen kautta vuonna 2017.
– Mielestäni tapa, jolla se päättyi, on surullinen. Itse asiassa kerrankin uskon, että ratkaisu tehtiin yhteistuumin. Luulen, että useimpien ihmisten silmissä he ovat lähes pudonneet, vaikka olemme aiemmin nähneet, että tuossa asemassa olleet joukkueet ovat todistaneet meidän olleen täysin väärässä, Carragher sanoo Sky Sportsilla.
– Mikä tarina ja mitä työtä hän on tehnyt, nostaen Huddersfieldin Valioliigaan ja pitäen heidät siellä. Se olisi joka tapauksessa ollut vaikeata, ja loppujen lopuksi he olisivat jossakin vaiheessa pudonneet. Näyttää siltä, että se tapahtuu tällä kaudella, mutta häntä muistetaan hyvällä Huddersfieldissä, hän jatkaa.
– Kuka tietää putoavatko he tällä kaudella tai kuinka kauan heillä vie aikaa nousta takaisin Valioliigaan. Mutta se, mitä siellä on tapahtunut parin vuoden aikana, on ollut täydellinen tuhkimotarina.
Huddersfield saa sunnuntaina vastaansa hallitsevan liigamestarin Manchester Cityn. Peräsimessä on Mark Hudson.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Englannin MM-joukkueelle takaisku – ei vaan pysy kunnossa tämä mies
- Siirtohuhu: Manchester United metsästää Real Madridin keskikentän tähteä
- Jättipaukku vireillä Liverpoolissa – Virgil van Dijkista huolestuttava paljastus
- Sky: Newcastlen kiikarissa todella iso saalis
- Newcastle hylkäsi Valioliiga-kilpailijan tarjouksen Bruno Guimarãesista
- Internazionale ja Chelsea neuvottelupöytään pelaajasiirrosta – yhdellä varauksella
- Se on siinä – Manchester City maksaa Valioliigan ennätyssumman Englannin MM-pelaajasta
- Athletic: Manchester City teki uuden tarjouksen Elliot Andersonista
- Sky: Fulham hankkii Bayern Münchenin hyökkääjän
- Toimittaja: Arsenal keskustellut Newcastle-tähden agenttien kanssa
- Se on siinä – Manchester City maksaa Valioliigan ennätyssumman Englannin MM-pelaajasta
- Arsenal vahvisti jättisiirron – MM-tähti pysyvästi seuraan
- Sky: Fulham hankkii Bayern Münchenin hyökkääjän
- Cole Palmer kertoi mielipiteensä Thomas Tuchelin päätöksestä
- Toimittaja: Arsenal keskustellut Newcastle-tähden agenttien kanssa
- André Onanan tulevaisuus selvillä
- Espanjalaismedia: Atlético ja Arsenal suunnittelevat vaihtokauppaa
- Athletic: Manchester City teki uuden tarjouksen Elliot Andersonista
- Jättikauppa – Serie A:n vuoden puolustaja Chelsean riveihin
- Alan Shearer antoi vinkin Thomas Tuchelille: ”Uskon hänen tekevän muutoksia”