Valioliigapelaaja sanoo suoraan, miltä häviäminen tuntuu: ”Teillä ei todellakaan ole hajua”
Kuva: Getty Images
Newcastlen laituri Christian Atsu sanoo suoraan, miltä häviäminen tuntuu. Joukkueen peli on hieman piristynyt viime viikkoina, mutta 27-vuotiaan Atsun mielestä fanit ansaitsevat parempaa.
Newcastle keikkuu Valioliigassa putoamisviivan tuntumassa. Ghanalainen myöntää, että hiljattain tulleilla katkerilla tappioilla on ollut iso vaikutus tunnelmaan pukuhuoneessa.
– Nämä pelaajat välittävät niin paljon tästä joukkueesta. Kun häviämme pelejä, teillä ei todellakaan ole hajua siitä, miltä pukuhuone näyttää. Ette tiedä, miltä meistä tuntuu mennessämme kotiin – aivan kuin koko viikko olisi kurja, kertoo Atsu.
– Ei tiedä, miten sen saisi pois mielestä ja miten saisi tuntemaan olonsa paremmaksi. Haluamme vain kokea uuden pelin, jotta voimme tehdä parhaamme ja voittaa seuraavan pelin.
– Tätä teemme elääksemme, ja meidän on yritettävä olla parempia ja voittaa useammin. Kaikki välittävät tästä joukkueesta, ja meidän pitää yksinkertaisesti tehdä kovemmin töitä. Silloin saavutamme sen, mitä haluamme saavuttaa.
Newcastlen fanaattisista ja lojaaleista kannattajista Atsulla on ainoastaan positiivista sanottavaa.
– Fantastiset fanimme tukevat aina joukkuetta, ja haluamme taistella fanien puolesta joka kerta pelatessamme St James’ Parkilla. Saamme 52 000 ihmistä joka viikko – he ansaitsevat enemmän.
Lähde: Shields Gazette
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Englantilaisseura on Glen Kamaran perässä – uusi tarjous
- Dramaattinen siirtosaaga päätökseen – Mateta jääkin Crystal Palaceen
- Arteta myöntää: Arsenal kartoittaa siirtovaihtoehtoja
- Manchester Cityn Kalvin Phillips on ollut pitkään hiljaa – nyt edessä lainasiirto
- Manchester United esti pelaajansa siirron Turkkiin
- ESPN: Fulham oli valmis maksamaan lähes 40 miljoonaa euroa hyökkääjästä – siirto kariutui loppuhetkillä
- GdS: Hyökkääjä haluaa jättää Tottenhamin
- ESPN: Sunderland-puolustaja ei siirrykään Liverpooliin
- Manchester Cityn Rodri latasi suorat sanat tuomarista: ”Tiedän, että olemme voittaneet liikaa…”
- Bournemouth teki tarjouksen Real Madridin puolustajasta
- Athletic: Arsenal-pelaaja joutuu leikkaukseen – seura etsii korvaajaa siirtoikkunan loppuhetkillä
- Liverpool hankkii uuden topparin – hintalappu yli 60 miljoonaa euroa
- Michael Carrick otti kantaa Patrick Dorgun loukkaantumiseen
- Sky: Liverpool on ostoksilla Koillis-Englannissa
- Virallista: Manchester City -maalivahti vaihtaa seuraa Valioliigan sisällä
- Fabrizio Romano: Glen Kamara herätti kiinnostusta Englannissa – Rennes hylkäsi tarjouksen
- Manchester City menetti pisteitä Valioliigassa – Tottenham-hyökkääjä iski upean maalin
- Manchester Cityn Rodri latasi suorat sanat tuomarista: ”Tiedän, että olemme voittaneet liikaa…”
- Draamaa Manchester Unitedin ottelussa – kaksi maalia lisäajalla
- Athletic: Crystal Palace myymässä maalitykkinsä Italiaan