Bayern Münchenin toimitusjohtaja Karl-Heinz Rummenigge kertoo seuran aikovan jatkaa kesällä Callum Hudson-Odoin tavoittelua. 18-vuotias Chelsea-hyökkääjä jätti Sky Sportsin tietojen mukaan tammikuussa siirtopyynnön, jonka seura hylkäsi.

Chelsea hylkäsi myös neljä Bayernin tarjousta huippulupauksestaan. Tarjouksista suurin oli jopa 40 miljoonaa euroa.

– Meillä on ollut aiemminkin siirtoja, jotka eivät onnistuneet heti ensimmäisellä yrityksellä, vaan vasta toisella. Sen eteen teemme nyt töitä, Rummenigge kommentoi Goal and Spoxille Skyn mukaan.

Bayernin laituriosasto on kesällä muuttumassa. Franck Riberyn tulevaisuus seurassa on vielä auki ja Arjen Robben jättää seuran kauden päätyttyä.

Nuorta kaartia ryhmässä tarjoavat Serge Gnabry, Kingsley Coman ja Joshua Kimmich.

Rummenigge on valmis vielä lisäämään nuoruutta. Tähän suunnitelmaan kuuluu Hudson-Odoi.

Olemme tehneet uudelleenrakennuksen ensimmäisen vaiheen kiinnitettyämme nuoria pelaajia, kuten Kimmich, Gnabry ja Coman. Vaihe kaksi on vuorossa kesällä. Sen jälkeen katsomme, tarvitsemmeko kolmatta vaihetta, Bayern-pomo vihjaili.