Antonio Valencia poistuu Manchester Unitedista kuluvan kauden jälkeen.

Osapuolet eivät päässeet yhteisymmärrykseen jatkosopimuksesta ja ecuadorilaisen ura jatkuu muissa maisemissa ensi kaudesta lähtien. Manchester Unitedin päävalmentaja Ole Gunnar Solskjär varmisti asian lehdistölle perjantaina.

33-vuotias Valencia siirtyi Manchester Unitediin kymmenen vuotta sitten. Useampaan pelipaikkaan sopeutuva Valencia on kuulunut seuran avainpelaajiin jo pidemmän aikaa ja kantaa Manchester Unitedin kapteenin nauhaa.

Valencian sopimus seuran kanssa päättyy kuluvan kauden jälkeen. Valencia on saanut neuvotella vapaasti muiden seurojen kanssa sopimuksesta vuodenvaiheesta lähtien.

Vajaat 350 ottelua Manchester Unitedissa pelannut Valencia on voittanut seurassa muun muassa kahdesti Valioliigan mestaruuden.