Ex-huipputuomari: Arsenal koki vääryyttä Tottenhamia vastaan – ”Se olisi pitänyt uusia”
Kuva: Getty Images
Entisen huipputuomarin Dermot Gallagherin mukaan Arsenal koki vääryyttä viikonlopun paikalliskamppailussa Tottenhamia vastaan. Pisteet jaettiin 1–1-lukemin.
Gallagher sanoo, että Tykkimiesten Pierre-Emerick Aubameyangin viime hetken epäonnistunut rangaistuspotku olisi pitänyt sääntöjen mukaan uusia, koska Spursin Jan Vertonghen oli kiirehtinyt liian aikaisin rangaistusalueelle.
– Se on helppo vastaus. Jos erotuomari huomaa asian, kuten hänen odottaisi tekevän, se olisi pitänyt uusia, ex-tuomari tiivistää.
Tottenham oli saanut aikaisemmin toisella puoliajalla rangaistuspotkun vapaapotkun jälkitilanteessa, jossa Harry Kane oli paitsiossa. Gallagherin mukaan vierasjoukkueen Shkodran Mustafin rike oli selvä, mutta sillä ei ole merkitystä.
– Sillä sekunnilla kun Kane lähti tavoittelemaan palloa, hänestä tuli aktiivinen pelaaja ja hän oli tilanteessa mukana. Siksi siitä olisi pitänyt tuomita paitsio.
Toisaalta Gallagher ei olisi itse vienyt palloa pilkulle, koska hänen mielestään tilanteessa oli normaali fyysinen kontakti Davinson Sánchezin ja Aubameyangin välillä.
Lähde: Sky Sports
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Jättihankinta! Valioliiga-tähti Tottenhamiin historiallisella summalla
- Jättidiili – Brighton kaappasi Tottenhamin tähtitopparin
- Virallista: Chelsea hankki uuden laitapuolustajan – hintalappu yli 50 miljoonaa euroa
- Chelsea hankkimassa laitapuolustajan – neuvottelut käynnissä
- Toimittaja: Mohamed Salah herättää kiinnostusta Saudi-Arabiassa – neuvottelut käynnissä
- BBC: Arsenal kiinnostunut Ranskan MM-tähdestä
- Nyt tuli paljastus – Jürgen Klopp valmis jättipestiin!
- Virallista: Frank Lampard jatkosopimukseen Coventryn kanssa
- Athletic: Tottenham maksaa sata miljoonaa euroa keskikenttäpelaajasta
- Bournemouthilta viesti Arsenalille – luottopelaaja ei ole kaupan
- Athletic: Tottenham maksaa sata miljoonaa euroa keskikenttäpelaajasta
- Nyt tuli paljastus – Jürgen Klopp valmis jättipestiin!
- Toimittaja: Nottingham Forest hamuaa Liverpoolin tähtipelaajaa
- Telegraph: Aston Villa asetti jättimäisen hintalapun tähdelleen
- Virallista: Enzo Maresca on Man Cityn uusi päävalmentaja – Chelsea latasi suorat sanat ex-luotsistaan
- BBC: Arsenal kiinnostunut Ranskan MM-tähdestä
- Virallista: Frank Lampard jatkosopimukseen Coventryn kanssa
- Manchester Unitedin pelaaja loukkaantui: ”Sain pahimman mahdollisimman vamman, minkä pelaaja voi saada”
- Bournemouthilta viesti Arsenalille – luottopelaaja ei ole kaupan
- Gary Neville varoitti Man Cityn uutta päävalmentajaa – tätä seurassa ei hyväksytä