Valioliigaseuraa ostamassa oleva arabimiljardööri julkaisi selventävän tiedotteen: ”Olemme päässeet sopuun”
Kuva: Getty Images
Sheikki Khaleed Bin Zayed Al Nahyan paljastaa lähettäneensä asiakirjapaperit Newcastlen omistaja Mike Ashleylle omistajanvaihdoksesta. Arabimiljardööri on ostamassa yhtiönsä The Bin Zayed Groupin kanssa valioliigaseuran omakseen ja samalla Ashleyn ulos.
Sheikki Khaleedin keskiviikkona julkaiseman tiedotteen mukaan osapuolet ovat päässeet nyt sopuun ja ehdot on viety eteenpäin Valioliigan käsiteltäviksi.
– Me ja Mike Ashley olemme päässeet sopuun. Nämä tiedot löytyvät molempien osapuolten allekirjoittamassa asiakirjassa. Se on lähetetty Valioliigalle eteenpäin, Sheikki vahvisti tiedotteessa.
– Todisteet varoista lähetettiin huhtikuun 17. päivä 2019 Ashleyn asianajajille. Tunnemme olevan tarpeen selventää kannattajille ja yleisölle aikavälistä.
Lähde: Sky Sports
LUE MYÖS:
- Manchester City hallitsi Mestarien liigassa – Erling Haaland maalasi kahdesti
- Yksi viihdyttävimmistä – keskikentän kikkakone laittaa nappulakengät naulaan
- Aston Villa vei pisteet vieraskentältä – toppari antoi kaksi maalisyöttöä
- Valioliigasta viisi ehdokasta parhaaksi miespelaajaksi Ballon d’Or -gaalassa
- Ballon d’Or 2026: Vuoden valmentajaehdokkaat selvillä – kaksi Valioliiga-luotsia mukana
- Liverpool teki merkittävän muutoksen – uusi sponsoridiili on massiivinen
- Paljastus Newcastlen kulisseista: Eddie Howen lähtöön valmistauduttiin 8-9 kuukautta
- Aston Villan kesähankinta loukkaantui – sivussa lokakuuhun asti
- Arsenal-tähti keräsi kehut Chelsea-ottelusta: ”Paras koko sarjassa”
- BBC: Chelsea havitteli paikallisvastustajansa norjalaistähteä siirtoikkunan viime metreillä