Arsenalin lainakiertolainen kiinnostaa – tekeekö jatkosopimuksen?
Kuva: Getty Images
Arsène Wengerin Arsenaliin aikoinaan tuoma puolalaispeluri Krystian Bielik nousi keväällä suureen rooliin, kun hänen viime kauden lainaseuransa Charlton varmisti nousun takaisin Mestaruussarjaan. Lisää valokeilaa tarjoiltiin alle 21-vuotiaiden EM-kisoissa, jotka menivät sekä topparina, että puolustavana keskikenttämiehenä viihtyvältä 21-vuotiaalta mainiosti.
The Telegraph uutisoi keskiviikkona laajasta kiinnostuksesta erityisesti Mestaruussarjan isompien joukkueiden taholta pelaajaan, joka on vuonna 2015 Legia Varsovasta saavuttuaan kiertänyt lainalla. Tutuiksi ovat tulleet Birmingham, Walsall ja siis viimeisimpänä Charlton.
Nyt lienee aika siirtyä askelmaa ylemmäs, mutta Arsenalissa ei katsota Bielikin vieläkään olevan valmis edustusmiehistöön. Seurassa kuitenkin toivotaan, että pelaaja ennen seuraavaa siirtoaan tekisi jatkosopimuksen sen kanssa. Uudet tuulet Emiratesilla määrittävät, että pelaajaa ei päästetä sopimuksensa viimeiselle vuodelle, ennen päätöstä jatkosta. Bielikin nykyinen kontrahti jatkuu kesään 2021.
Kiinnostusta joko lainaan tai pysyvämpään sopimukseen ovat tietojen mukaan esittäneet myös seurat ulkomailta; AC Milan, sekä nimeämättömät tahot Bundesliigasta. Myös Mestaruussarjassa jatkaminen on mahdollista; päivän tietojen mukaan mahdollisia uusia osoitteita ovat Derby, West Brom, Middlesbrough ja Brentford.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Jättidiili – Brighton kaappasi Tottenhamin tähtitopparin
- Virallista: Chelsea hankki uuden laitapuolustajan – hintalappu yli 50 miljoonaa euroa
- Chelsea hankkimassa laitapuolustajan – neuvottelut käynnissä
- Toimittaja: Mohamed Salah herättää kiinnostusta Saudi-Arabiassa – neuvottelut käynnissä
- BBC: Arsenal kiinnostunut Ranskan MM-tähdestä
- Nyt tuli paljastus – Jürgen Klopp valmis jättipestiin!
- Virallista: Frank Lampard jatkosopimukseen Coventryn kanssa
- Athletic: Tottenham maksaa sata miljoonaa euroa keskikenttäpelaajasta
- Bournemouthilta viesti Arsenalille – luottopelaaja ei ole kaupan
- Telegraph: Aston Villa asetti jättimäisen hintalapun tähdelleen
- Athletic: Tottenham maksaa sata miljoonaa euroa keskikenttäpelaajasta
- Toimittaja: Nottingham Forest hamuaa Liverpoolin tähtipelaajaa
- Telegraph: Aston Villa asetti jättimäisen hintalapun tähdelleen
- Virallista: Enzo Maresca on Man Cityn uusi päävalmentaja – Chelsea latasi suorat sanat ex-luotsistaan
- Virallista: Frank Lampard jatkosopimukseen Coventryn kanssa
- Manchester Unitedin pelaaja loukkaantui: ”Sain pahimman mahdollisimman vamman, minkä pelaaja voi saada”
- Bournemouthilta viesti Arsenalille – luottopelaaja ei ole kaupan
- Gary Neville varoitti Man Cityn uutta päävalmentajaa – tätä seurassa ei hyväksytä
- Nyt tuli paljastus – Jürgen Klopp valmis jättipestiin!
- Fabrizio Romano: Liam Rosenior lähellä yllättävää uutta pestiä