Valioliigan tähtiloiston alla kuplii vielä hieman tuntemattomampia nimiä. Nämä pelaajat saattavat nousta esiin tulevalla kaudella.

Dwight McNeil, Burnley

Dwight McNeil on Manchester Unitedin kasvatti. Kuva: Getty Images.

McNeil, 19, on ensimmäinen alle 20-vuotias pelaaja, joka on päässyt viininpunaisissa avauskokoonpanoon sen jälkeen, kun Burnley nousi keväällä 2016. Manageri Sean Dyche suosii perinteisesti kokeneita kehäkettuja. McNeil otti paikan avauskokoonpanossa joulukuussa 2018. Hän ylsi tämän jälkeen tehoihin 3+5.

Manchester Unitedin kasvatti siirtyi Turf Moorille 2014. Vasurillaan loistava englantilainen pysyy mielellään leveällä vasemmalla. Hän ohittaa taitavasti ja jakaa tarkkoja keskityksiä – ja tämähän sopii suoraviivaisten viininpunaisten tyyliin. Juventus tarkkaili kykyä keväällä. Jos McNeil jatkaa samalla tahdilla, on siirto eteenpäin vain ajan kysymys.

Neal Maupay, Brighton

Neal Maupay loisti viime kaudella Brentfordissa. Kuva: Getty Images.

Elokuussa Brightoniin siirtynyt Ranskan U21-maajoukkuepelaaja teki Brentfordille kahdella viime kaudella Mestaruussarjassa 41 maalia. Viime kaudella verkko heilui komeat 25 kertaa. Brentford kuittasi pelaajasta 20 miljoonaa puntaa.

Ampiaisten kannattajat valitsivat hänet keväällä seuran parhaaksi pelaajaksi. 173-senttinen Maupay viimeistelee laadukkaasti, mutta hän antaa tarkkoja, maalipaikkoihin johtavia syöttöjäkin.

Mason Mount, Chelsea

Mason Mount pelasi vahvasti Frank Lampardin alaisuudessa Derbyssä viime kaudella. Kuva: Getty Images.

Länsilontoolaisten oma kasvatti loisti viime kaudella lainalla Derbyssä. Frank Lampard otti luottomiehensä mukaan Fulham Roadille. Mount, 20, allekirjoitti heinäkuussa peräti viiden vuoden jatkosopimuksen sinisten kanssa. Mount viihtyy kymppipaikalla.

Hän saanee tällä kaudella näyttöpaikkoja, sillä Chelsea kärsii Fifan asettamasta siirtopannasta. Mount laukoo vahvasti oikealla jalallaan. Hänen pitää petrata syöttöprosenttiaan, joka jäi viime kaudella vain 77 prosenttiin.

Oli McBurnie, Sheffield United

Oli McBurnie viimeisteli viime kaudella 22 maalia. Kuva: Getty Images

Sheffield United pulitti Swansealle kärjestä seuran kaikkien aikojen ennätyssumman, 20 miljoonaa puntaa. McBurnie, 23, teki Swansealle viime kaudella 24 maalia Englannin Mestaruussarjassa.

McBurnie ja viime kaudella Mestaruussarjassa 23 kertaa osunut Billy Sharp muodostavat Bladesin 3-4-1-2-muodon piikissä vaarallisen parin. United yrittää tarjoilla duolle laadukkaita keskityksiä.

Che Adams, Southampton

Che Adams tekee tuhojaan ensi kaudella Southamptonissa. Kuva: Getty Images.

Birmingham City myi englantilaisen hyökkääjän 15 miljoonalla punnalla Southamptoniin. Adams, 23, tykitti viime kaudella Mestaruussarjassa 22 maalia.

Adams, McBurnie, Sharp ja Maupay haastoivat viime kaudella Mestaruussarjassa 29 kertaa tuulettaneen Teemu Pukin tiukasti. Jatkossa hyökkääjät kilpailevat porrasta korkeammalla.

Ja vielä…

… Teemu Pukki, Norwich.

Me tunnemme kyllä kotkalaisen, mutta moni muu kyllä hämmästyy, jos Pukki jatkaa yhtä upeasti ensi kaudella Valioliigan puolella. Pukilla on ensi kaudella elämänsä sauma lyödä läpi maailman kovimmassa liigassa.