Watfordin ex-luotsi yllättyi rajusti potkuistaan – sopimus olisi jatkunut vielä kolme ja puoli vuotta
Kuva: Getty Images
Valioliigakauden ensimmäiset valmentajapotkut nähtiin lauantaina. Kausi ei ole vanhentunut kuin neljä kierrosta, mutta Watford reagoi joukkueen vaisuun starttiin, ja antoi päävalmentajalleen Javi Gracialle kenkää. Gracia ehti olla toimessaan alle vuoden, ja sopimusta jäi täyttämättä vajaan kolmen ja puolen vuoden verran. Lisäksi espanjalaisen sopimuksessa oli optio kolmen vuoden jatkosta.
Uudeksi luotsiksi palkattiin Watfordia myös kaudella 2015-2016 valmentanut Gracian maanmies Quique Sánchez Flores.
Vaikka alkukausi onkin ollut nihkeä, teki Gracia viime kaudella Watfordissa hyvää työtä. Watford ylsi Valioliigassa seurahistoriansa parhaaseen sijoitukseen (11:s) ja eteni FA Cupissa loppuotteluun. Siksi Gracia myönsikin olleensa seurajohdon rajusta ratkaisusta yllättynyt – olkoonkin, että Watfordin perinteisiin ei ole kuulunut pitkäjänteisyys valmentajien kanssa.
– Haluan ilmaista yllättymiseni sopimukseni odottamattomasta päätöksestä vain neljän ottelun jälkeen, luotsattuani sitä Watfordin seurahistorian parhaaseen kauteen, Gracia totesi julkilausumassaan Sky Sportsin mukaan.
– Kunnioitan päätöstä ja haluan korostaa, että minulla on erinomaiset välit Gino Pozzon ja Filippo Giradin kanssa. Sitä äkillinen lähtöni seurasta ei muuta.
– Olen kiitollinen siitä, että sain valmentaa tätä mahtavaa seuraa Valioliigassa. Tämä on ollut mahtava kokemus, johon on sisältynyt FA Cupin loppuottelun kaltaisia erityisiä hetkiä. Tämä on etuoikeus, josta olen saanut nauttia.
[readmore from=Javi-Gracia]
– Haluan kiittää seuran jokaikistä työntekijää. He ovat tehneet arjestani helppoa. Kiitollisuuteni ja rakkauteni tätä seuraa kohtaan ovat ikuisia.
– Lopuksi haluan kiittää faneja heidän tuestaan, ensimmäisestä päivästä viimeiseen. Toivon faneille ja näille pelaajille aina parasta, Gracia lopetti.
Watford on saanut alkukauden neljästä ottelustaan vain yhden pisteen. Viimeisistä kymmenestä ottelustaan se on voittanut vain yhden.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- The Athletic: Rodrin siirtosaagaan todellinen yllätyskäänne
- Arsenal myy maajoukkuepelaajan – vain vuosi hankinnan jälkeen
- Asiantuntijalta kova paljastus Vinicius Juniorista: ”Arsenalissa uskotaan siirtoon”
- Atletico Madrid valmistelee tarjousta Tottenhamin tähtipuolustajasta
- Entinen Arsenal-peluri siirtyy Crystal Palaceen
- Tottenham avasi neuvottelut Cody Gakposta
- Megasiirto! Arsenal hankki Valioliiga-seuran jalokiven
- Romano: Man City kiinnostunut Chelsean laitahyökkääjästä – neuvottelut aloitettu
- Romano: Nottingham Forest Man Cityn tähtipelaajan perässä
- Yllätyskauppa – Mo Salahin uusi seura selvisi
- Entinen Arsenal-peluri siirtyy Crystal Palaceen
- Asiantuntijalta kova paljastus Vinicius Juniorista: ”Arsenalissa uskotaan siirtoon”
- Atletico Madrid valmistelee tarjousta Tottenhamin tähtipuolustajasta
- Megasiirto! Arsenal hankki Valioliiga-seuran jalokiven
- Romano: Nottingham Forest Man Cityn tähtipelaajan perässä
- Tottenham avasi neuvottelut Cody Gakposta
- Romano: Man City kiinnostunut Chelsean laitahyökkääjästä – neuvottelut aloitettu
- Yllätyskauppa – Mo Salahin uusi seura selvisi
- Sarjanousija vahvistuu noin 20 miljoonan euron pelaajalla
- Chelsea on vahvistumassa laitapakilla