Ranskan A-maajoukkuepelaaja avasi epäonnistunutta Liverpool-siirtoaan – ”Ne valheet vaikuttivat minuun”
Nabil Fekirin oli määrä siirtyä Liverpooliin ennen kesän 2018 MM-lopputurnausta.
Liverpool oli hyvin kiinnostunut Fekiristä ja Lyon oli valmis myymään avainpelaajansa, mutta lopulta siirto kaatui.
Mediatietojen mukaan siirtoa ei tapahtunut Fekirin polvivaivojen vuoksi, mutta pelaajan mielestä se ei pidä paikkaansa.
– Paljon valheita kerrottiin ja ne vaikuttivat minuun. Etenkin valheet perheestäni. Se loukkasi heitä ja minua. Varsinkin, kun tiedät, ettei ne huhut pidä paikkaansa. Polveni on hyvässä kunnossa. Kävin lääkärintarkastuksessa Ranskan A-maajoukkueen mukana, eikä lääkärit edes maininneet mitään polvestani, Fekir huomautti.
– Jos polveni olisi ollut niin huonossa kunnossa, niin olisiko Jean-Michel Aulas (Lyonin seurapresidentti) tehnyt valtavan tarjouksen pitääkseen minut? Kammottavinta on se, että jotkut ihmiset väittävät, ettei siirtoa tapahtunut perheeni vuoksi.
Fekir kertoi käyneensä Liverpoolin lääkärintarkastuksessa. Ranskalainen syyttää Liverpoolia tekosyyn keksimisestä.
– Se on valhe, mutta sen kanssa on elettävä. Kävin Liverpoolin lääkärintarkastuksessa ja he päättivät, etteivät hanki minua. Jossain vaiheessa he halusivat minun uskovan, että siirto kaatui polveeni, mutta heidän oli löydettävä tekosyy. Polveni on loistavassa kunnossa.
- Fleetwood Townin ja Arsenalin peli keskeytyi hämmästyttävästä syystä
- Arsenalia nöyryytettiin – taival liigacupissa päättyi divariseuran käsittelyssä
- Kai Rooney, 16, tykitti neljä maalia
- Tässäkö ratkaisu Arsenalin hyökkääjävajeeseen? Pohjois-Lontoossa muhii kova siirtopaukku
- ”Kadun päätöstäni liittyä Newcastle Unitediin – minun olisi pitänyt luottaa vaistooni”
- Venäjällä hyökkäyssodan aikana työskennellyt mies vahvistaa Newcastlea
- Harmittava takaisku: Chelsea-tähti sivuun pelikentiltä
- Kuka pysäyttäisi Burnleyn luisun?
- Michael Carrick saa jatkaa Man Unitedin peräsimessä
- Xabi Alonso tukee virheen tehnyttä pelaajaansa: ”Osa tätä bisnestä”
- Michael Carrick oudossa tilanteessa: Manchester United ei osaa päättää ehdokkaiden välillä, brittimedia väittää
- Michael Carrick saa jatkaa Man Unitedin peräsimessä
- Steven Gerrard latasi suorat sanat Man Unitedista
- Gary Neville: Man United teki ison virheen palkattuaan Michael Carrickin päävalmentajakseen
- Paul Scholes valitsisi Antonio Conten Man Unitedin uudeksi valmentajaksi
- Xabi Alonso tukee virheen tehnyttä pelaajaansa: ”Osa tätä bisnestä”
- Rio Ferdinand asetti vaatimuksen Man Unitedin seurajohdolle
- Virgil van Dijk: Mohamed Salahin saavutuksiin ei ylletä Liverpoolissa
- Voisiko tämä mies kääntää Man Unitedin kurssin? Jamie Carragher: ”Valioliigan paras”
- Harry Kane voitti Ballon d’Orin – kiitti Tottenhamia: ”Annoitte minulle mahdollisuuden elää unelmaani”