Pep Guardiola puolusti pelaajaansa Bernardo Silvaa rasismikohun keskellä: ”He eivät tiedä kenestä puhuvat”
Kuva: Getty Images
Manchester City on keskellä rasismikohua. Rasisminvastainen järjestö Kick It Out alkoi tutkia Bernardo Silvan twiittiä joukkuekaveristaan Benjamin Mendystä ja vaati Englannin jalkapalloliitolta (FA) toimia.
Silva vertasi Mendyä Conguitos-suklaamakeisista tunnettuun tummaan hahmoon. Kohun noustua Silva poisti twiitin ja kirjoitti perään: ”Nykyään ei voi edes vitsailla kaverin kustannuksella”.
The Telegraphin mukaan FA aikoo ottaa yhteyttä Manchester Cityyn tapauksen johdosta. Tiistaina City selvitti tiensä jatkoon Englannin liigacupissa, kun se voitti Prestonin maalein 3-0. Ottelun jälkeen Cityn manageri Pep Guardiola joutui kommentoimaan tapausta. Myös Silva pelasi ottelussa.
– Suoraan sanottuna en tiedä, mitä tulee tapahtumaan. Heidän pitäisi keskittyä muihin asioihin, koska he eivät tiedä kenestä puhuvat.
– Bernardo on yksi rakastetuimmista henkilöistä, jonka olen koskaan tavannut elämässäni. Hän puhuu viittä eri kieltä, ja se on paras tapa ymmärtää kuinka suvaitsevainen hän on, ja Mendy on yksi hänen parhaista kavereistaan. Hän (Mendy) on kuin veli hänelle, Guardiola sanoi Skyn mukaan.
Guardiola on ollut suvaitsevaisuuden ja tasa-arvon puolestapuhuja esimerkiksi Kataloniaan liittyvissä asioissa. Guardiolan mukaan Silvan twiitti ei ollut rasistinen.
– Kuva ei liity ihonväriin. Hän laittoi kuvan Benjamista, kun hän oli nuori ja liitti sen tähän sarjakuvahahmoon, joka on samanlainen kuvan kanssa. Jos he haluavat tutkia ja kysyä Bernardolta, uskon että hän on avoin puhumaan. Mutta ensiksi, täytyy tietää tarkalleen minkälaisesta persoonasta (Silva) puhutaan.
– On paljon tilanteita, joissa ihmisen, valkoisen ihmisen, kasvot ovat melko samanlaiset kuin jollain sarjakuvahahmolla.
Mendy sanoi, ettei pahastunut Silvan twiitistä.
– Minusta Mendyn vastaus oli selkeä. He vitsailevat kaiken aikaa. Ehkä voisin neuvoa olla laittamatta tällaisia sosiaaliseen mediaan, jos jotain tapahtuu, se on virhe. Bernardo on upea persoona. Sillä (twiitillä) ei ollut mitään tekemistä ihonvärin, kansallisuuden tai minkään sellaisen kanssa, Guardiola puolusti.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Man City -tähdeltä uhmakasta puhetta toisesta Real Madrid -kamppailusta
- Chelsea-valmentaja tarttui kritiikkiin: ”Sellaista ei torju yksikään maalivahti”
- Taas uusi nimi esiin Spursin valmentajaruletissa: ”Kuka ei haluaisi sitä työtä”
- David Ornstein: Liverpool tekemässä ison jatkosopimuksen
- Putoaminen jo mielessä: Tottenham teki muutoksen kausikortteihin
- Hurja huhu Tottenhamista – isoja muutoksia tulossa
- Kammottava esitys – Chelsean Pedro Neto töni pallopoikaa ja lontoolaisten kokoonpano vuodettiin vastustajalle: ”Jos tuo pitää paikkansa…”
- Chelsea ja Manchester City tyrmättiin Mestarien liigassa
- Telegraph: Tottenhamin pelaajat menettivät luottonsa Igor Tudoriin
- Tasoitusmaali lopussa – Arsenal vältti tappion Mestarien liigassa
- Telegraph: Tottenhamin pelaajat menettivät luottonsa Igor Tudoriin
- Chelsea ja Manchester City tyrmättiin Mestarien liigassa
- Micky van de Ven kertoi mielipiteensä Tottenhamin vaikeuksista
- Peter Schmeichel syyttää Tottenham-valmentajaa maalivahdin uran tuhoamisesta
- Telegraph: Arsenal kiinnostunut Newcastlen pelaajasta – hintalappu selvillä
- Jamie Carragher: Xabi Alonson tilanne vaikuttaa Arne Slotiin
- Tasoitusmaali lopussa – Arsenal vältti tappion Mestarien liigassa
- Kammottava esitys – Chelsean Pedro Neto töni pallopoikaa ja lontoolaisten kokoonpano vuodettiin vastustajalle: ”Jos tuo pitää paikkansa…”
- Telegraph: Antonín Kinskyn odotetaan poistuvan Tottenhamista kesällä
- Igor Tudor puolusti Mestarien liigassa kohahduttanutta pelaajavaihtoa