Evertonin kesähankinta teki heti ensipäivänään ison virheen – joukkuekaverit toruivat: ”Ei ikinä!”

Evertonin laitapuolustaja Djibril Sidibé on yksi monista entisistä AS Monacon pelaajista, jotka ovat löytäneet tiensä Valioliigaan.
Ranskan A-maajoukkueessa 18 kertaa esiintynyt Sidibé, 27, vaihtoi kesällä Monacosta Evertoniin tämän kauden mittaisella lainasopimuksella, jossa on mukana osto-optio.
Hän istui kauden ensimmäiset viikot vaihtopenkillä, mutta viime aikoina vastuuta on tullut Valioliigassa ja liigacupissa. Sidibé kertoi L’Est Éclairin haastattelussa, että sopeutuminen vei oman aikansa.
– Sopeudun ilmastoon hiljalleen. Tarvitsin hieman aikaa, mikä on täysin normaalia varsinkin, koska Valioliiga on niin erilainen. Tämä on todella intensiivinen ja loistava sarja, luultavasti maailman paras.
– Asun lähellä Manchesteria, kuten valtaosa Liverpoolin ja Evertonin pelaajista. Miksi? Sanotaan, että Liverpool on hieman surullinen kaupunki. Sillä oli omat kärsimyksensä menneisyydessä. Lapseni käyvät kansainvälistä koulua, ja hekin tottuvat siihen. Mitä tulee englannin kieleen, seuralla on oma opettaja, jota voimme tavata joka päivä. Joten menen opiskelemaan, kun minulla on aikaa.
Englanti ja Valioliiga eivät olleet Sidibén ainoa vaihtoehto, mutta hän halusi seurata entisten seurakaveriensa Fabinhon (Liverpool), Bernardo Silvan ja Benjamin Mendyn (Man City) jalanjälkiä.
– Sille on syynsä, miksi he ovat täällä. Mutta siinä olet oikeassa, että se iskee naamaan lujaa, kun vaihtaa Välimeren auringon Liverpoolin sateeseen. Tämä ei ole aina helppoa, mutta siitä pääsee yli. Sain siitä jo maistiaisen, kun pelasin Lillessä.

– Täällä pohjoisessa todella sataa koko ajan, aamusta iltaan. Se on osa uutta elämääni, vaikka ripaus aurinkoa välillä ei haittaisikaan minua. Minä en välitä siitä. Tiedän, miksi tulin kanaalin yli. Olen Englannissa muista syistä. Minulla on elämässäni muita nautintoja. Jalkapalloilijan ura on lyhyt, joten pitää tietää, milloin on aika hyville haasteille.
Sidibén sopeutuminen on siis pääosin sujunut hyvin, mutta yhden emämokan hän teki heti ensimmäisenä päivänään, kun hän esittäytyi uusille joukkuekavereilleen.
– Kun tulin ensimmäistä kertaa harjoituskeskukseen, minulla oli päällä punainen Niken verryttelyasu. En ajatellut asuvalintaani sen kummemmin. Kaikki katsoivat minua oudoksuen ja sanoivat, että ”Ei ikinä, ei ikinä, ei ikinä!”.
– Kysyin, mikä oli ongelmana? Minulle sanottiin, että paikalliskilpailijan (Liverpoolin) väreihin vain ei pukeuduta. Täällä ihmiset menevät äärimmäisyyksiin, mutta sanoin heille, että ”Jätkät, olen vain lainalla!”.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Sunderland törsännyt yli 100 miljoonaa euroa siirtoikkunassa – nyt haaviin Brightonin laituri
- Athletic: Tottenham Valioliiga-seuran tähtipelaajan perässä
- Lehti: Arsenalin neuvottelut Viktor Gyökeresistä pysähdyksissä – tästä kiikastaa
- Virallista: Arsenal kaappasi toiselta Valioliiga-seuralta kapteenin
- Virallista: Wolverhampton piti lupauksensa – kahdellakin tapaa
- Virallista: Manchester Unitedille nuori ranskalaisvahvistus – päässyt pari kertaa penkille aikuisissa
- Manchester United ottaa konkreettisen askeleen kohti nykyaikaa
- Sunderlandilta 19 miljoonan euron hankinta
- Manchester City asetti keskikenttäpelaajalleen hintalapun – kiinnostusta huippusarjoissa
- Ruotsin maajoukkuepelaaja Valioliigan nousijaseuran riveihin – kokemusta Mestarien liigasta
- Manchester United ottaa konkreettisen askeleen kohti nykyaikaa
- Virallista: Arsenal kaappasi toiselta Valioliiga-seuralta kapteenin
- Virallista: Manchester Unitedille nuori ranskalaisvahvistus – päässyt pari kertaa penkille aikuisissa
- Manchester City asetti keskikenttäpelaajalleen hintalapun – kiinnostusta huippusarjoissa
- Sunderlandilta 19 miljoonan euron hankinta
- Lehti: Arsenalin neuvottelut Viktor Gyökeresistä pysähdyksissä – tästä kiikastaa
- Virallista: Wolverhampton piti lupauksensa – kahdellakin tapaa
- Chelsean jättihankinta lunasti unelmaesityksellä hinnastaan yli kolmanneksen takaisin
- Ruotsin maajoukkuepelaaja Valioliigan nousijaseuran riveihin – kokemusta Mestarien liigasta
- Englantilaisseura myöntää uuden peliasunsa rumuuden – väittää olevansa ilmiriidoissa sponsorin kanssa