Arsenalin kannattajajärjestö vaatii Unai Emeryn lähtöä suurempia muutoksia: ”Tämä oli se helppo osuus”

Arsenalin kannattajajärjestöistä kenties virallisin, Arsenal Supporters’ Trust julkisti lausuntonsa Unai Emeryn lähtöpasseista, ja seuran tilanteesta niiden jälkeen. AST näkee muutoksen tarpeen paljon pelkkää päävalmentajan postia suuremmaksi.
– Emeryn erottaminen oli ikävä, mutta väistämätön toimenpide. Tulokset olivat paljon heikompia, kuin mitä Arsenalissa on lupa odottaa. Kuitenkin, tämä oli se helppo osuus. Seuraavaksi haasteena on löytää tuleva päävalmentaja, emmekä ole lainkaan vakuuttuneita siitä, että seuralla on tähän prosessiin riittävän pätevää henkilöstöä.
Muutoksia halutaan siis joukkueen johdon lisäksi myös koko seuran johtoon – ja omistajuuteen.
– On surullinen tosiasia, että seura on tätä nykyä kokonaan merentakaisen investointikoneiston, Kroenke Sports & Entertainmentin hallinnassa. Tämä taho loistaa pitkälti poissaolollaan Lontoosta. Siitä johtuen Arsenalia pitäisi paikan päällä olla ohjaamassa vahva johtokunta. Sen tuli olla täysin riippumaton, ja sellainen, joka kykenee ohjaamaan jalkapalloseuraa eteenpäin.
Mainitun kaltaisesta ryhmästä ei tällä hetkellä ole juuri tietoa.
– Johtokunnassa ei ole yhtään henkilöä, jolla olisi jalkapalloilullista erityisosaamista. Sen ”riippumattomien” jäsenten iät ovat 85, 79 ja 77 vuotta. Yhdelläkään heistä ei ole kokemusta jalkapallosta, eikä kolmikko millään tavoin edusta sitä moninaisuutta, joka on läsnä niin seuran joukkueissa, kuin sen kannattajakunnassa.
Vaatimusten ydin tiivistyy lausunnon lopussa.
– Johtokunnan tulisi voida pitää sen toimitusjohtajaa vastuullisena, ja tarjota tälle ohjeistusta. Arsenalin on myös luotava parempi suhde kannattjien, ja omistus/johtoportaan välille. Uusi nimitys johtokuntaan pitäisi tehdä tätä silmälläpitäen niin, että toimintaan saataisiin tarkoituksellisuuden ja selkeän suunnan tuntu.
– Mikäli Arsenal siis todella pyrkii tästä päivästä eteenpäin, on sen päävalmentajavaihdoksen lisäksi tehtävä selkeä nuorennusleikkaus myös johtoonsa.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- La Ligan kulttipelaaja siirtymässä Crystal Palaceen
- Jadon Sancho jättämässä Manchester Unitedin
- Bournemouth hankki Espanjan U21-maajoukkuepelaajan
- Newcastle täräyttämässä yli 60 miljoonan euron hyökkääjähankinnan!
- Nottingham Forest hankki uuden maalivahdin – hinta noin 10 miljoonaa euroa
- Liverpool kauppasi puolustajan Italian Serie A:han
- Sunderland joutui yllättäen hyökkääjäkaupoille – hankkii Ajax-kärjen 20 miljoonalla eurolla
- TOP 5 – tänään tehdään jättimäisiä pelaajakauppoja!
- Manchester Cityn monivuotinen ykkösvahti vaihtamassa maisemaa
- Athletic: Sopu syntyi – Antony jättää Manchester Unitedin
- Alexander Isakin siirto nytkähti eteenpäin – Valioliigan ennätyskauppa syntymässä
- Emiliano Martínez jäi sivuun Aston Villan ottelusta siirtoneuvotteluiden vuoksi
- Crystal Palace tyrmäsi Aston Villan vieraskentällä
- Neuvottelut loppusuoralla – Liverpoolin toppari siirtymässä Italiaan
- TOP 5 – tänään tehdään jättimäisiä pelaajakauppoja!
- Ratkaisumaali 89. minuutilla – Manchester City hävisi taas
- Athletic: Sopu syntyi – Antony jättää Manchester Unitedin
- Hyökkääjä palaamassa Chelseaan – lähti lainalle alle kuukausi sitten
- Katso: Upea vapaapotkumaali ratkaisi Liverpoolin ja Arsenalin välisen kärkiottelun
- Liverpool-topparilla lupa lähteä, mutta vain yhdellä ehdolla