Seurajoukkueiden MM-turnaus: Liverpool kohtaa hurjavireisen altavastaajan
Kuva: Getty Images
Liverpool aloittaa tänään, keskiviikkona, seurajoukkueiden MM-turnauksen Qatarin Dohassa.
Mestarien liigan voittajana, eli Euroopan edustajana, se aloittaa turnauksen suoraan välierävaiheesta. Kello 19.30 alkavassa ottelussa vastaan asettuu meksikolainen Monterrey, joka on Pohjois-Amerikan, Keski-Amerikan ja Karibian alueen Mestarien liigan voittaja.
Lauantain loppuottelussa Liverpoolia odottaisi brasilialainen Flamengo, tuore Copa Libertadoresin mestari, joka voitti tiistaina omassa välierässään Aasian Mestarien liigan voittajan, saudiarabialaisen Al-Hilalin, lukemin 3-1.
Kummatkin joukkueet lähtevät illan otteluun loistavassa vireessä. Monterrey on pelannut 14 ottelua putkeen ilman tappiota. Liverpoolin tappioton putki on yltänyt vielä viisi peliä pidemmäksi, jos mukaan ei lasketa tiistain liigacupin ottelua Aston Villaa vastaan. Liverpool pelasi liigacupissa reservijoukkueellaan, koska sen ykkösmiehistö oli jo matkustanut Qatariin.
Monterrey on ottelussa selkeä altavastaaja, mutta sillä on peliin lähdettäessä eräs oma etunsa. Meksikolaisjoukkue aloitti seurajoukkueiden MM-turnauksen jo viime viikolla ja saapui siten Qatariin huomattavasti Liverpoolia aikaisemmin.
Meksikolaisten ensimmäinen peli turnauksessa oli odotettua vaikeampi. Se voitti qatarilaisen Al-Saddin tiukan taistelun jälkeen 3-2. Tuolloin Monterreylla oli kuitenkin takana 17 tunnin lentomatka ja yhdeksän tunnin aikaeroon totuttelu.

LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Englannin jatkopaikka MM-kisoissa varmistui jo ennen viimeistä lohkopeliä
- Englannin MM-joukkueelle takaisku – ei vaan pysy kunnossa tämä mies
- Siirtohuhu: Manchester United metsästää Real Madridin keskikentän tähteä
- Jättipaukku vireillä Liverpoolissa – Virgil van Dijkista huolestuttava paljastus
- Sky: Newcastlen kiikarissa todella iso saalis
- Newcastle hylkäsi Valioliiga-kilpailijan tarjouksen Bruno Guimarãesista
- Internazionale ja Chelsea neuvottelupöytään pelaajasiirrosta – yhdellä varauksella
- Se on siinä – Manchester City maksaa Valioliigan ennätyssumman Englannin MM-pelaajasta
- Athletic: Manchester City teki uuden tarjouksen Elliot Andersonista
- Sky: Fulham hankkii Bayern Münchenin hyökkääjän
- Siirtohuhu: Manchester United metsästää Real Madridin keskikentän tähteä
- Jättipaukku vireillä Liverpoolissa – Virgil van Dijkista huolestuttava paljastus
- Englannin MM-joukkueelle takaisku – ei vaan pysy kunnossa tämä mies
- Sky: Newcastlen kiikarissa todella iso saalis
- Newcastle hylkäsi Valioliiga-kilpailijan tarjouksen Bruno Guimarãesista