Sky: Barcelona tiedustellut Christian Eriksenin tilannetta
Kuva: Getty Images
Espanjan jättiseura Barcelona on kiinnostunut Tottenhamin keskikenttäpelaajasta Christian Eriksenistä, jonka siirtoa italialaiseen Internazionaleen on pidetty jo lähes varmana.
Sky Sportsin mukaan Barcelona on tiedustellut Tottenhamilta Eriksenin tilannetta siitä huolimatta, että pelaaja tapasi Tottenhamin puheenjohtajan Daniel Levyn tiistaina ja on tiettävästi hyvin halukas siirtymään Interiin.
Skyn mukaan Barcelona aikoo tavoitella Erikseniä tosissaan, sillä Tottenhamilla ja Interillä ei ole vielä kirjallista sopimusta Eriksenin siirrosta. Henkilökohtaisten ehtojen kohdalla tanskalaisen ja italialaisseuran uskotaan kuitenkin olevan jo maalissa.
Inter ja Spurs eivät ole päässeet sopuun Eriksenin siirtosummasta. Tottenhamin uskotaan haluavan tähtipelaajastaan noin 20 miljoonaa euroa, kun taas Inter suostuu näillä näkymin pulittamaan ”vain” noin 13 miljoonaa sekä bonukset päälle.
Interin seurapomo Giuseppe Marotta sanoi aiemmin Sky Italialle olevansa vakuuttunut siitä, että siirto tulee toteutumaan.
– Eriksen on fantastinen pelaaja. Odotamme ja olemme luottavaisia tämän sopimuksen suhteen, Marotta sanoi.
Myös tunnettu italialaistoimittaja Gianluca Di Marzio kertoi aiemmin tällä viikolla olevansa luottavainen Eriksenin siirrosta Interiin.
27-vuotiaan Eriksenin sopimus Tottenhamin kanssa päättyy tähän kauteen.
LUE MYÖS:
- Ylivoimaisen voittajan on helppo hymyillä – Man United jyräsi vastustajansa Azerbaidžanista
- Man Unitedin hyökkääjä, 15, hätkähdytti hattutempullaan – pysäyttääkö superjunioria enää mikään?
- Ayyoub Bouaddi vannoo Rodrin nimeen
- Myh’ailo Mudryk loukkaantui – viikkokausiksi sivuun pelikentiltä
- Miksei Barcelona hankkinut Marcus Rashfordia? Näin urheilujohtaja vastasi
- Chelsean toppari joutui jättämään pelin kesken – Xabi Alonsolta huojentavia uutisia
- Manchester United palaa pitkästä aikaa Mestarien liigaan – Carrick: ”Täällä meidän pitäisikin olla, vaikka…”
- Bradley Barcola jätti kentän kivuissaan – Andoni Iraola avasi jättihankinnan tilannetta
- Lähde: Richarlison haluaa mitätöidä sopimuksensa – tähtäimessä lapsuuden unelmaseura
- Mauricio Pochettino puhui mahdollisesta paluusta Tottenhamiin
- Pep Guardiola halusi tähtipelaajan Cityyn: ”Man Unitedin paras pelaaja”
- Huhhuh, mikä nousu! Chelsea takoi alle varttiin neljä kaappia yhdeksän maalin trillerissä
- Brentford teki linjauksen: tikari hyväksytään katsomossa, lastenrattaat ei
- Arsenal loi ja tuhlaili Napolissa
- Liverpool punnersi Atlético Madridin ohi
- Gabriel Jesus yllättyi Arsenalin ratkaisusta: ”Kukaan ei kertonut minulle siitä mitään”
- Xabi Alonso otti kantaa Chelsean kesähankinnan tilanteeseen: ”Todella turhauttavaa hänen kannaltaan”
- Xabi Alonso lupaa huippulupaukselle isompaa roolia: ”Kausi on pitkä”
- Yksi viihdyttävimmistä – keskikentän kikkakone laittaa nappulakengät naulaan
- Jättipaljastus: Man United sanoi ei nuorelle Kylian Mbappelle