Arséne Wenger kertoi mielipiteensä Bayernin tehomiehestä – nosti esiin yhden asian: ”Se oli hänen ongelmansa”
Kuva: Getty Images
Bayern Münchenin Serge Gnabry on hurjassa iskussa. Saksalainen teki tiistaina kaksi maalia, kun Bayern kukisti Chelsean Mestarien liigassa 3-0.
Eilisten osumien myötä Gnabry, 24, on tehnyt viisi maalia kolmessa vime pelissä.
Hän on osunut Lontoossa jo kuudesti kuluvan futiskauden aikana. Gnabry teki vieraspelissä Tottenhamia vastaan peräti neljä maalia lokakuussa, kun Bayern oli huipputyly isäntä kaatamalla pohjoislontoolaiset peräti 7-2.
Viime kausina Gnabry on noussut yhä enemmän jalkapallomaailman tietoisuuteen Saksassa Bayernin avainpelaajana. Näin ei ollut vieä Arsenalissa, josta hänet myytiin Werder Bremeniin vuonna 2016. Bremenissä hän pelasi yhden kauden, kuten myös Hoffenheimissa ja siirtyi sen jälkeen Bayerniin kaudeksi 2018-19.
Arsenalin tuolloinen päävalmentaja Arséne Wenger kertoi tietäneensä Gnabryn kyvyt, mutta epäilleensä pelaajan asennetta. Wengerin puheiden perusteella Gnabry on mennyt usein sieltä, mistä aita on matalin eli helpoimman kautta.
– Tällä kaverilla ei ole oikeita rajoitteita. Kyse on enemmänkin siitä, kuinka paljon hän haluaa kärsiä, Wenger sanoi beIN Sportsille.
– Hänellä on nopeutta, voimaa, teknistä taitoa ja hän on hyvin älykäs, mutta joskus hän etsii helppoa tietä. Se oli hänen ongelmansa.
Gnabrylla on kasassa tältä kaudelta kaikissa kilpailuissa 15 maalia ja 10 syöttöä. Nyt ne ajat, jolloin hän ei mahtunut pelaamaan Wengerin Arsenalissa, tuntuvat olevan kaukana.
Wengerin mukaan Gnabry oltaisiin haluttu pitää Arsenalissa. He olivat keskustelleet sopimuksesta, kunnes pelaajan mieli muuttui äkillisesti.
– Yhtäkkiä hän halusi siirtyä Werder Bremeniin mutta ostaja ei ollutkaan Werder Bremen vaan Bayern München, Wenger sanoi.
– Kuusi kuukautta myöhemmin, tai alle vuodessa, hän siirtyi Bremenistä Bayerniin mutta oli tehnyt sopimuksen jo aiemmin. Hän oli sopimuksensa loppuvaiheilla ja ajattelimme hänen jäävän.
Gnabry, joka debytoi Arsenalissa vuonna 2012, pelasi Tykkimiesten riveissä lopulta vain 17 pelissä kaikissa kilpailuissa.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Manchester Cityn Rodri latasi suorat sanat tuomarista: ”Tiedän, että olemme voittaneet liikaa…”
- Bournemouth teki tarjouksen Real Madridin puolustajasta
- Athletic: Everton hylkäsi Juventuksen tarjouksen hyökkääjästään
- Liverpool hankkii uuden topparin – hintalappu yli 60 miljoonaa euroa
- Athletic: Arsenal-pelaaja joutuu leikkaukseen – seura etsii korvaajaa siirtoikkunan loppuhetkillä
- Manchester City menetti pisteitä Valioliigassa – Tottenham-hyökkääjä iski upean maalin
- Michael Carrick otti kantaa Patrick Dorgun loukkaantumiseen
- Athletic: Crystal Palace myymässä maalitykkinsä Italiaan
- Draamaa Manchester Unitedin ottelussa – kaksi maalia lisäajalla
- Fabrizio Romano: Glen Kamara herätti kiinnostusta Englannissa – Rennes hylkäsi tarjouksen
- Athletic: Arsenal-pelaaja joutuu leikkaukseen – seura etsii korvaajaa siirtoikkunan loppuhetkillä
- Michael Carrick otti kantaa Patrick Dorgun loukkaantumiseen
- Sky: Liverpool on ostoksilla Koillis-Englannissa
- Virallista: Manchester City -maalivahti vaihtaa seuraa Valioliigan sisällä
- Manchester City menetti pisteitä Valioliigassa – Tottenham-hyökkääjä iski upean maalin
- Fabrizio Romano: Glen Kamara herätti kiinnostusta Englannissa – Rennes hylkäsi tarjouksen
- Draamaa Manchester Unitedin ottelussa – kaksi maalia lisäajalla
- Athletic: Crystal Palace myymässä maalitykkinsä Italiaan
- Virallista: Lisää ruotsalaisväriä Valioliigaan
- Leeds panee kovan kovaa vastaan Valioliiga-seurojen välisissä neuvotteluissa