Liverpoolin entinen puolustaja pääsi sairaalasta oltuaan auto-onnettomuudessa
Kuva: Getty Images
Valioliigassa Liverpoolia ja Fulhamia edustanut laitapuolustaja John Arne Riise on päässyt sairaalasta oltuaan auto-onnettomuudessa tyttärensä, 19-vuotiaan Arianan, kanssa, kertoo.
Riise, 39, oli tiistai-iltana matkalla kotiinsa Norjan Aalesundiin, kun hän joutui väistämään tiellä ollutta esinettä ja törmäsi kaiteeseen.
Poliisi on vahvistanut kyseessä olleen vahinko, eikä Riiseä epäillä liikennerikkomuksista. Tilanteessa ei ollut muita autoja.
Riise pysyi tyttärensä kanssa tajuissaan törmäyksen jälkeen, mutta heidät vietiin kuitenkin sairaalaan. Tiettävästi kyseessä oli rutiinitarkastus.
Norjan A-maajoukkueen otteluennätystä (110) hallussaan pitävä Riise edusti Liverpoolia vuosina 2001-2008 ja voitti seurassa muun muassa FA Cupin ja Mestarien liigan. Hän palasi Valioliigaan vielä vuosiksi 2011-2014 Fulhamin riveihin.
Urallaan Riise pelasi myös Norjassa, Ranskassa, Italiassa, Kyproksella ja Intiassa. Hän ripusti nappulakengät naulaan vuonna 2017 ja toimi viime vuonna lyhyesti maltalaisen Birkirkaran urheilutoimenjohtajana.
Lähteet: Sky Sports, The Mirror
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Liverpoolin megahankinta osui vihdoin: ”Minun on hyväksyttävä tämä”
- Pep Guardiola sankaristaan: ”Välillä huudan hänelle, ja välillä haluan suudella häntä”
- ”Hän on taktinen nero” – Unai Emery kerää isoa kiitosta
- Seuralegenda huolissaan Arsenalin ongelmasta: ”Emme voi jatkaa näin”
- Unai Emery toppuutteli mestaruuspuheita: ”En ajattele sitä”
- Enzo Maresca kommentoi Cole Palmerin kiukkuilua
- Mikel Arteta kritisoi omiaan: ”Se jää takaraivoon”
- Florian Wirtz onnistui viimein maalinteossa – Arne Slot: ”Joukkue on jo nähnyt sen, mitä hän tuo meille”
- Ollie Watkins hiljensi Stamford Bridgen – Aston Villa kolmen pisteen päässä Valioliigan kärkipaikasta
- Wolverhampton teki kyseenalaista valioliigahistoriaa
- Florian Wirtz onnistui viimein maalinteossa – Arne Slot: ”Joukkue on jo nähnyt sen, mitä hän tuo meille”
- Wolverhampton teki kyseenalaista valioliigahistoriaa
- Rúben Amorim vaihtoi pelaajansa pelipaikkaa – tuotti heti tulosta: ”Tiesin siitä jo muutama päivä sitten”
- Ollie Watkins hiljensi Stamford Bridgen – Aston Villa kolmen pisteen päässä Valioliigan kärkipaikasta
- Enzo Maresca kommentoi Cole Palmerin kiukkuilua
- Sean Dyche latasi suorat sanat tuomaritoiminnasta: ”Olen täysin ymmälläni”
- Mikel Arteta kritisoi omiaan: ”Se jää takaraivoon”
- André Onana jätti Manchester Unitedin – viihtyy uudessa seurassaan: ”Elän koko elämäni parasta aikaa”
- Unai Emery toppuutteli mestaruuspuheita: ”En ajattele sitä”
- Arsenal nappasi Valioliigan kärkipaikan takaisin itselleen – Martin Ødegaard maalinteossa