Raju uhkakuva nousi esiin Englannissa – ”Hyvin realistinen mahdollisuus, että tulemme menettämään seuroja”
Kuva: Getty Images
QPR:n toimitusjohtaja Lee Hoos varoittaa, että koronaviruspandemia on työntänyt osan englantilaisseuroista taloudellisesti kuilun partaalle.
Hoos sanoo Sky Sportsin mukaan, että joidenkin seurojen kaatuminen tulevien kuukausien sisällä on ”hyvin realistinen mahdollisuus”. Hän korostaa, että tuloja ei tällä hetkellä ole ja liigalta tulleet rahat on jo käytetty.
– Jos päätämme kauden suljettujen ovien takana, se edellyttää kausilippurahojen palauttamista. Sitten on niitä, jotka käyttävät VIP-palveluja, ja tietysti sponsoreita, jotka tarvitsevat jonkinlaisen kompensaation, kommentoi Hoos.
– Joten seuroilla ei ole ainoastaan nollatulot vaan myös valtava shekki allekirjoitettavana jossakin vaiheessa tulevaisuudessa. Kun katsoo tapaa, jolla kaikki yrittävät juuri nyt sopeutua, jossakin vaiheessa tulee osuma seinään.
Hoosin mukaan valioliigaseurojen tilanne on parempi suurten tv-rahojen myötä, mutta muilla on vaikeata. Harjoituskeskusten vuokrat, palkat ja muut kulut on maksettava.
– Mielestäni on hyvin realistinen mahdollisuus, että tulemme menettämään seuroja.
LUE MYÖS:
- Uusi ennätys rikki – Max Dowman, 16, teki kaksi maalia liigacupissa
- Espanjassa noustiin Bobby Charltonin historiallisiin lukemiin
- Man Unitedille raju uutinen – iso menetys uhkaa
- Romano: tässä on Yves Bissouman uusi seura
- Lähde: Kaksi suurseuraa Arsenalin laitahyökkääjän perässä
- Jamie Carragher nimesi Valioliiga-historian parhaat wingbackit
- Alan Shearer Bruno Fernandesin tempusta: ”Se oli säälittävää”
- Liverpool-luotsi Andoni Iraola: Ymmärrän kannattajien turhautumisen
- Christopher Nkunku puhui ongelmistaan Chelseassa
- Murskavoitto Valioliigassa – Newcastle jäi jyrän alle
- Murskavoitto Valioliigassa – Newcastle jäi jyrän alle
- James Milner palaa Liverpooliin – tässä roolissa
- Alan Shearer Bruno Fernandesin tempusta: ”Se oli säälittävää”
- Lehti: Liverpool kiikaroi jo seuraavaa vahvistusta Barcelonasta
- Roberto De Zerbiltä tyly kommentti kohupelaajasta
- Man Unitedille raju uutinen – iso menetys uhkaa
- Liverpool-luotsi Andoni Iraola: Ymmärrän kannattajien turhautumisen
- Gary Neville kertoi – yksi joukkue voi haastaa Arsenalin Valioliigan mestaruustaistossa
- Christopher Nkunku puhui ongelmistaan Chelseassa
- Jamie Carragher nimesi Valioliiga-historian parhaat wingbackit