Lähde: Daniel Sturridge siirtymässä Major League Socceriin – harjoittelee jo Yhdysvalloissa
Kuva: Getty Images
Yhdysvaltojen Major League Soccerin D.C. United ja Inter Miami ovat kiinnostuneita hyökkääjä Daniel Sturridgesta, jonka neljän kuukauden pelikielto päättyy kesäkuussa, kertoo Goal.
Englannin A-maajoukkueessa 26 ottelua pelannut ja kahdeksan maalia tehnyt Sturridge, 30, sai alunperin kuuden viikon pelikiellon rikottuaan vedonlyöntiin liittyviä sääntöjä, mutta panna pidennettiin myöhemmin kestämään neljä kuukautta. Jälkimmäisen päätöksen myötä Sturridge ja turkkilainen Trabzonspor purkivat maaliskuussa sopimuksensa yhteisymmärryksessä.
Valioliigassa Sturridge on edustanut Manchester Cityä, Boltonia, Liverpoolia ja West Bromwichia. Kaikkiaan hän on pelannut Englannin pääsarjassa 218 ottelua tehden niissä yhteensä 77 osumaa.
Sturridge on Goalin mukaan pitkään halunnut pelata MLS:ssa ja hän kertoi viime viikolla Oxford Union -podcastissa, että harjoittelee jo tällä hetkellä Yhdysvalloissa.
– Ensinnäkin siinä on kyse siitä, että pääsen taas tekemään sitä, mitä rakastan eli pelaamaan jalkapalloa. Se on tärkein asia. Minä rakastan ja ikävöin sitä. En malta odottaa, että pääsen taas kentälle, auttamaan joukkuettani voittamaan ja tekemään ja syöttämään maaleja.
– Treenaan tällä hetkellä Amerikassa. Yritän saada kroppani kuntoon. Haluan olla valmis pelaamaan, kun pelikieltoni päättyy. Odotan sitä innolla.
Inter Miamin osaomistaja on Sturridgen entinen maajoukkuekaveri David Beckham, mutta Miami pitää silmällä myös Chelsean laitahyökkääjää Pedroa, jonka sopimus päättyy kesällä.
D.C. United menetti hiljattain Wayne Rooneyn Derbyyn, joten Sturridge olisi hänen suora korvaajansa.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Ornstein: West Hamin nouseva tähti siirtymässä sittenkin Saudi-Arabiaan
- Anthony Taylor päättää yli 20 vuotta kestäneen erotuomariuransa
- Vaihtuuko Alejandro Garnachon seura taas? Aston Villa teki tarjouksen
- Supertähden keikka siirtää Community Shieldin pois Wembleyltä
- Mikä on Marcus Rashfordin tilanne Manchester Unitedissa?
- Chelsea haluaa ison summan Nicolas Jacksonista
- Bournemouthin luottopelaaja hylkäsi taas jatkosopimustarjouksen – suurseurat perässä
- Manchester United johtaa kilpailua Manu Konésta
- Pep Guardiola halutaan maajoukkueen puikkoihin
- Crystal Palace ja Chelsea neuvottelevat – Maxence Lacroix ei siirry halvalla
- Romano: PSG kaappasi laitapuolustajan Valioliigasta
- Bournemouthin luottopelaaja hylkäsi taas jatkosopimustarjouksen – suurseurat perässä
- Mikä on Marcus Rashfordin tilanne Manchester Unitedissa?
- Aston Villasta tuttu Jhon Durán, 22, siirtyy jo uransa seitsemänteen seuraan
- Suru-uutinen: Kevin Keegan on kuollut
- Chelsea haluaa ison summan Nicolas Jacksonista
- Supertähden keikka siirtää Community Shieldin pois Wembleyltä
- Pep Guardiola halutaan maajoukkueen puikkoihin
- Manchester United johtaa kilpailua Manu Konésta
- Anthony Taylor päättää yli 20 vuotta kestäneen erotuomariuransa