David Silva: Kaikki on Manchesterissa täydellistä – paitsi yksi asia
Kuva: Getty Images
Manchester Cityn pelintekijä David Silva, 34, on jättämässä seuran tämän kauden päätteeksi. Espanjalaisen sopimus päättyy kesäkuun lopussa, mutta hän aikoo jatkaa Cityn paidassa lyhytaikaisella pestillä, mikäli Valioliigaa ja Mestarien liigaa jatketaan kesällä.
Siirtohuhut ovat vieneet Silvaa Japaniin tai Pohjois-Amerikkaan, mutta hänen mukaansa päätöksiä ei ole vielä tehty.
– Kaikki on standby-tilassa, mitään ei ole toistaiseksi tapahtunut. Perheenjäseneni kysyvät minulta koko ajan, mutta vastaukseni on, että kaikki on pysähtynyt, Silva sanoi AS:lle Instagramissa.
Silva on edustanut Cityä jo vuosikymmenen ajan. Hän vakuuttaa, ettei aio pyörtää lähtöpäätöstään.
[readmore from=David-Silva]
– Kun sanon jotakin, toimin sen mukaan. Siltä minusta tuntuu. Olen viettänyt kymmenen vuotta Manchesterissa ja olen saavuttanut haluamani. Aikakauteni päättyy täällä, mutta tämä seura ja kaikki kokemukseni täällä pysyvät aina sydämessäni, espanjalainen kommentoi.
Silva on voittanut Cityn kanssa neljä liigamestaruutta. Kotimaisten cup-kilpailujen voittoja on kertynyt peräti seitsemän.
– Ensimmäisestä hetkestä lähtien minua on kohdeltu uskomattomalla tavalla. Täällä Manchesterissa minua todella kunnioitetaan ja ihmiset osoittavat paljon ihailua minua kohtaan. Nyt perheeni ja minä tarvitsemme kuitenkin uuden haasteen.
– Jalkapallon pelaamiseen tunnelma on täydellinen. Ja jalkapalloilijan elämä myös, täällä eläminen on rauhallista. Ainoa huono puoli on sää, mutta täällä voi itse asiassa tuntea olonsa todella hyväksi. Nämä kymmenen vuotta ovat menneet erittäin nopeasti, nyt kun katson taaksepäin.
Lähde: Goal
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Chelsean kapteeni Reece James loukkaantui jälleen – jo kymmenes takareisivamma
- Chelsealle miljoonasakot Valioliigalta – taustalla 47 miljoonan salaiset maksut
- Real Madrid saa Kylian Mbappén takaisin – Pep Guardiolalta käsittämätön ratkaisu Cityn leirissä
- Seuralegendalta tylyä palautetta Manchester Unitedista – ”Minua ei kiinnosta”
- Jamie Carragher latasi suorat sanat Liverpoolin peliesityksestä
- Näin Igor Tudor vastasi kysymykseen tulevaisuudestaan
- Liverpoolin Dominik Szoboszlai: ”Meidän on herättävä”
- Thierno Barry: Ystävieni kimppuun hyökättiin Arsenal-pelissä – poliisi tutkii
- Tottenham katkaisi ennätyksellisen tappioputkensa Liverpoolin vieraana
- Bruno Fernandes rikkoi David Beckhamin ennätyksen – Man Unitedille iso voitto
- Liverpoolin Dominik Szoboszlai: ”Meidän on herättävä”
- Jamie Carragher latasi suorat sanat Liverpoolin peliesityksestä
- Tottenham katkaisi ennätyksellisen tappioputkensa Liverpoolin vieraana
- Bruno Fernandes rikkoi David Beckhamin ennätyksen – Man Unitedille iso voitto
- Anthony Gordonilta kovaa palautetta Valioliiga-legendoille: ”Täyttä hölynpölyä”
- Thierno Barry: Ystävieni kimppuun hyökättiin Arsenal-pelissä – poliisi tutkii
- Uskomaton näky Chelsean ja Newcastlen ottelussa – tuomarin toiminta hämmentää: ”Jos Paul keskittyisi työhönsä”
- Liverpool teki päätöksen Alissonin tulevaisuudesta
- Näin Igor Tudor vastasi kysymykseen tulevaisuudestaan
- Pep Guardiola: ”Se ei ole ohi”