Manchester City tiedotti tiistai-iltana, että Juan Manuel Lillosta tulee seuran edustusjoukkueen uusi apuvalmentaja. Päävalmentajana toimivalle Pep Guardiolalle on etsitty aisaparia, kun entinen apuvalmentaja Mikel Arteta siirtyi joulukuussa Arsenalin manageriksi.

Lillon, 54, edellinen valmennuspesti loppui äskettäin, kun hän toimi kiinalaisseura Qingdao Huanghain päävalmentajana. Espanjalainen on toiminut urallaan aiemmin apuvalmentajana muun muassa Chilen maajoukkueessa sekä Sevillassa.

Lillo on valmentanut myös Guardiolaa hänen pelaajauransa loppupuolella meksikolaisseura Dorados de Sinaloassa.

– Olen innoissani päästessäni Manchester Cityn valmennusryhmään. Olemme tunteneet Pepin kanssa jo pitkään, ja on upeaa päästä hänen apuvalmentajakseen. Joukkue on menestynyt viime vuosina hyvin, ja pelannut upeaa jalkapalloa. On suuri kunnia liittyä tähän ryhmään, Lillo totesi seuran verkkosivuilla.