Liverpool hankki oma-aloitteisesti huippukauteensa hölmön tahran – päätös neljä kuukautta myöhemmin
Kuva: Getty Images
Liverpoolin kausi 2019-2020 on sujunut kotimaassa hurjaan tapaan. Valioliigan mestaruus tulee niin ylivoimaisella esityksellä, että edes verrattain varhainen putoaminen Mestarien liigasta ei saa suurta huomiota. Onkin omituista, että Jürgen Klopp suurieleisellä päätöksellään helmikuussa otti kiiltävään kilpeen ehdoin tahdoin englantilaisittain muistiin jäävän tahran.
FA Cupin ottelussa, kolmannen sarjatason Shrewsbury Townin vieraana saksalaisen kentälle marssittama, suhteellisen kovatasoinen ryhimityys romahti 2-0 -johtoasemasta tasapellin. Tämä johti Shrewsburyn riemuksi uusintaotteluun Anfieldilla. Kun shropshireläisten juhlat olivat vielä käynnissä, Klopp antoi merkillisen ilmoituksen.
Manageri kertoi pian vieraspelin jälkeen, ettei itse tule olemaan paikalla uusintaottelussa, ja että akatemiavalmentaja Neil Critchley tulee marssittamaan Anfieldille nuorisoryhmän. Nuori joukkue onnistui toki viemään 1-0 -voitolla Liverpoolin jatkoon, mutta se ei ole suurin, monellakin taholla hampaankoloon jäänyt asia.
– Klopp pilasi ilmoituksellaan sen, mistä piti tulla suurenmoinen hetki seuramme historiassa, Shrewsburyn toimitusjohtaja Brian Caldwell sanoo GOAL:in mukaan.
– Sen piti olla meille taloudellisesti valtava asia, ja ennen kaikkea ikimuistoinen ilta kannattajillemme. Olemme vakuuttuneita siitä, että Liverpool rikkoi FA Cupin sääntöjä, olemalla peluuttamatta vahvinta ryhmäänsä uusinnassa. Tästä seurasi myös, ettei STFC saavuttanut lähellekään odotettua taloudellista tulosta neljännen kierroksen otteluista, jotka pelasi Mestarien liigan voittajaa, ja tulevaa valioliigamestaria vastaan.
Shrewsbury teki tapahtuneesta liitolle valituksen, huonolla menestyksellä.
– Valitettavasti, ja melko odottamattomasti, saimme viime viikolla tiedon, että valituksemme on hylätty.
FA Cup on englantilaisille iso asia, maailman vanhimpana jalkapallokilpailuna. Liigacupin arvostus on toinen juttu. Kun Liverpoolin ykkösmiehistö viime joulukuussa oli seurajoukkueiden MM-turnauksessa, putosi seuran junioriryhmä tuosta kisasta, koettuaan 5-0 -tappion Aston Villalle.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Manchester Cityn Rodri latasi suorat sanat tuomarista: ”Tiedän, että olemme voittaneet liikaa…”
- Bournemouth teki tarjouksen Real Madridin puolustajasta
- Athletic: Everton hylkäsi Juventuksen tarjouksen hyökkääjästään
- Liverpool hankkii uuden topparin – hintalappu yli 60 miljoonaa euroa
- Athletic: Arsenal-pelaaja joutuu leikkaukseen – seura etsii korvaajaa siirtoikkunan loppuhetkillä
- Manchester City menetti pisteitä Valioliigassa – Tottenham-hyökkääjä iski upean maalin
- Michael Carrick otti kantaa Patrick Dorgun loukkaantumiseen
- Athletic: Crystal Palace myymässä maalitykkinsä Italiaan
- Draamaa Manchester Unitedin ottelussa – kaksi maalia lisäajalla
- Fabrizio Romano: Glen Kamara herätti kiinnostusta Englannissa – Rennes hylkäsi tarjouksen
- Athletic: Arsenal-pelaaja joutuu leikkaukseen – seura etsii korvaajaa siirtoikkunan loppuhetkillä
- Michael Carrick otti kantaa Patrick Dorgun loukkaantumiseen
- Sky: Liverpool on ostoksilla Koillis-Englannissa
- Virallista: Manchester City -maalivahti vaihtaa seuraa Valioliigan sisällä
- Manchester City menetti pisteitä Valioliigassa – Tottenham-hyökkääjä iski upean maalin
- Fabrizio Romano: Glen Kamara herätti kiinnostusta Englannissa – Rennes hylkäsi tarjouksen
- Draamaa Manchester Unitedin ottelussa – kaksi maalia lisäajalla
- Athletic: Crystal Palace myymässä maalitykkinsä Italiaan
- Virallista: Lisää ruotsalaisväriä Valioliigaan
- Leeds panee kovan kovaa vastaan Valioliiga-seurojen välisissä neuvotteluissa