Veikö tolppa Chelsean Mestarien liigaan? ”Luulin tehneeni kaiken oikein”
Crystal Palacen ja Chelsean välinen ottelu tiistaina oli erikoinen näytelmä. Vieraat näyttivät karanneen jo avauspuolikkalla, kun tauolle mentiin Olivier Giroud’n ja Christian Pulisicin maalien turvin tilanteessa 0-2. 71. minuutilla vaihtopelaaja Tammy Abraham teki jo vieraiden kolmannen osuman.
Eagles kuitenkin nousi Wilfried Zahan ja Christian Benteken onnistuessa maalin päähän. Se oli myös erittäin lähellä tasoitusosumaa aivan ottelun lopussa.
Toppari Scott Dann nousi korkeuksiin ajassa 90+5, ja näytti puskevan pallon ohi Kepa Arrizabalagan. 33-vuotias ei itsekään ymmärtänyt, miksi pallo ei mennyt sisään.
– Luulin tehneeni kaiken oikein. Puskin alaspäin, puskin sivusuuntaan, ja jotenkin hän vain kai sai hipaistua palloa. En ymmärrä, miten hän sen teki.
Pallo osui vasempaan tolppaan, ja minuuttia myöhemmin ottelu puhallettiin päättyneeksi. Chelsea otti voittonsa turvin Valioliigan kolmostilan, jonka sai pitää myös lukemiin 1-1 -päättyneen, dramaattisen myöhäisottelun jälkeen. Frank Lampardin suojatit ovat pinnan edellä Leicesteriä, ja viiden pisteen etumatkalla ottelun vähemmän pelanneeseen Manchester Unitediin nähden. Tolppa saattoi siis olla joukkueelle Mestarien liiga -paikan arvoinen.
- 90+6 – Manchester Unitedilta älytön nousu Old Traffordilla!
- Brighton nousi toiseksi – Man United putosi viimeistä edelliseksi
- Mikel Arteta löysi selvän kehityskohteen Arsenalin pelistä
- Michael Carrick latasi kovan väitteen – ”Kaikki on mahdollista”
- Man Cityn tappiolla karu seuraus Man Unitedille – tätä ei ole nähty 40 vuoteen
- Arsenalin pelissä karmea tuomarivirhe – ex-tuomarikin joutui pyytämään anteeksi
- Man Cityn tappiolla karu seuraus Man Unitedille – tätä ei ole nähty 40 vuoteen
- ”Manchester United on samalla tasolla kuin Barcelona”
- Nottingham murskasi: Manchester Citylle kolmas tappio putkeen
- Christos Tzolisin FPL-joukkue paljasti liikaa – Arteta määräsi Arsenal-pelaajille erikoisen kiellon!