Täyskäännös! Manchester City saa pelata Mestarien liigassa jo ensi kaudella
Kuva: Getty Images
Urheilun kansainvälinen vetoomustuomioistuin CAS on kumonnut Euroopan jalkapalloliiton UEFA:n päätöksen sulkea Manchester City europeleistä kahdeksi vuodeksi. Lisäksi Cityn saama 30 miljoonan euron sakko pienenee 10 miljoonaan euroon.
Euroopan jalkapalloliitto UEFA ilmoitti helmikuussa, että se on antanut Manchester Citylle kahden vuoden kilpailukiellon omiin kilpailuihinsa, Mestarien liigaan ja Eurooppa-liigaan, ”vakavien” sääntörikkomusten takia.
UEFA:n mukaan City oli liioitellut sponsoritulojaan vuosina 2012-2016, eikä manchesterilaisseura tehnyt yhteistyötä tutkivan tahon kanssa. Europelipannan lisäksi City sai 30 miljoonan euron sakon.
City sanoi pian UEFA:n ilmoituksen jälkeen tiedotteessaan, että siihen kohdistunut tutkinta oli ”virheellinen” ja ”vahingollinen”. Manchesterilaisten mukaan heitä vastaan käytetyt todisteet, eli tuhannet vuodetut sähköpostiviestit, edustivat ”järjestäytynyttä yritystä” loata seuran maine.
CAS kuunteli Cityn valituksen viime kuussa kolmepäiväisessä kuulemisessa. Tänään, maanantaina, CAS julkisti päätöksensä ja syyt sen taustalla.
CAS:n mukaan Cityn väitetyistä sääntörikkomuksista ei ollut riittävää näyttöä ja suurin osa väitetyistä rikkomuksista oli jo vanhentunut UEFA:n omien sääntöjen mukaan. CAS tuli kuitenkin siihen lopputulokseen, että City ei ollut halukas auttamaan UEFA:n tutkivaa tahoa tutkinnassa.
CAS päätti, että europeleistä sulkeminen olisi ollut liian kova rangaistus, koska Cityn katsottiin syyllistyneen vain haluttomuuteen tehdä yhteistyötä UEFA:n tutkinnassa.
Manchester City on jo varmistanut toisen sijan tämän kauden Valioliigassa, joten se on mukana Mestarien liigan ensi kauden lohkovaiheessa.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- West Ham on nyt tukalassa paikassa – Tottenhamille aukesi mahdollisuus
- Nollaan pisteeseen jäänyt kriisiseura sai vihdoinkin helpottavan tiedon
- Suorat nousijat Valioliigaan ovat nyt selvillä – nämä joukkueet etenivät karsintaan
- Roy Hodgson, 78, palasi eläkkeeltä valmentamaan: ”Pystynkö todella tähän?”
- Mohamed Salah ei kadu päätöstään lähteä Liverpoolista: ”En halua sanoa liikaa”
- Tottenhamin Antonín Kinský painajaisdebyytistään: ”Se teki minusta vahvemman”
- Chelsea haluaa käyttää seurajoukkueiden MM-turnauksen voittajan tunnusta myös ensi kaudella
- Bournemouthissa tapahtuu: Andoni Iraolan lisäksi lähtee myös seurapomo
- Brighton pestasi vapaaottelijan auttamaan erikoistilanteissa
- Nyt se on selvää – Leeds karisti putoamispeikon käytännössä lopullisesti
- Nyt tuli kova lausunto: Arsenalin ja Manchester Cityn jättiottelussa tapahtui iso tuomarivirhe
- Nyt se on selvää – Leeds karisti putoamispeikon käytännössä lopullisesti
- Roberto De Zerbi vuodatti useiden minuuttien ajan Tottenhamia vaivanneesta ilmapiiristä: ”En halua sellaista lähelleni”
- Telegraph: Arsenalilla on ongelma – seura pyysi nyt ulkopuolista apua
- ESPN: Tämä on Manchester Unitedin suunnitelma valmentajamarkkinoilla
- Mohamed Salah ei kadu päätöstään lähteä Liverpoolista: ”En halua sanoa liikaa”
- Chelsea haluaa käyttää seurajoukkueiden MM-turnauksen voittajan tunnusta myös ensi kaudella
- Mestarien liigan oikeudet vaihtavat omistajaa Suomessa – näin käy Valioliiga-jättien europelien
- Eddie Howe joutui tuskalliseen piinapenkkiin – Newcastle-luotsi on nyt tiukassa paikassa
- Brighton pestasi vapaaottelijan auttamaan erikoistilanteissa