Bayern Münchenin entinen seurapomo jyrähti Valioliiga-jäteille: ”He yrittävät kiristää meitä”
Kuva: Getty Images
Bayern Münchenin entinen puheenjohtaja Uli Hoeneß ei pidä siitä, miten Liverpool ja Manchester United ovat toimineet keskikenttäpelaaja Thiago Alcântaran tavoittelussa.
Thiago, 29, on edustanut Bayernia seitsemän vuoden ajan ja kuuluu joukkueen avainpelaajiin, mutta häntä on viety viime viikkoina huhuissa Valioliigaan. Bayernin seurajohto on myöntänyt, että se odottaa tarjouksia Espanjan maajoukkuepelaajasta, jonka sopimus saksalaisseuran kanssa päättyy tämän kauden jälkeen.
– Tämä on vaikea tilanne, kommentoi Hoeneß Sport1:lle.
– Me pääsimme hiljattain yhteisymmärrykseen uudesta neljän vuoden sopimuksesta. Muutama päivä myöhemmin hän [Thiago] sanoi, että ”etsii uutta haastetta”. Mikä on täysin ok.
– Minusta hän on selvästi päässyt sopuun Liverpoolin tai Manchester Unitedin tai molempien kanssa. Nyt molemmat seurat bluffaavat, eikä kukaan ole ollut Bayern Müncheniin virallisesti yhteydessä.
– Minusta se on tyylitöntä. He yrittävät kiristää meitä odottamalla [siirtoikkunan] viimeiselle viikolle, jolloin he tekevät matalan tarjouksen.
– Siinä vaiheessa Bayernin on kysyttävä itseltään, lähteekö se siihen mukaan vai sanooko se pelaajalle, että hänen on jäätävä.
LUE MYÖS:
- Kahdeksan valioliigapelaajaa ehdolla Golden Boy -palkinnon voittajaksi
- Historiaa tehnyt lainapelaaja on palannut Liverpooliin
- Jamie Carragher kertoi miksi Manchester Cityä on rangaistava mahdollisimman pian
- MD: Manchester United kiinnostunut Barcelonan pelaajasta
- Liverpoolin luottotoppari loukkaantui
- Willian katuu Arsenal-siirtoaan: ”Elämäni paras sopimus, mutta…”
- Arsenal-pelaaja herättää kiinnostusta siirtomarkkinoilla
- QPR vaati Glen Kamaraa poistumaan Huuhkajista – valmentaja Jonatan Johansson kommentoi Suomen maajoukkueen kohua
- Arsenalille taas uusi loukkaantuminen maajoukkuetauolta
- Antonio Conte kiinnostunut palaamaan Valioliigaan
- Erling Haaland loukkaantui
- QPR vaati Glen Kamaraa poistumaan Huuhkajista – valmentaja Jonatan Johansson kommentoi Suomen maajoukkueen kohua
- Arsenalille taas uusi loukkaantuminen maajoukkuetauolta
- Virgil van Dijk ylsi komeaan rajapyykkiin: ”En koskaan uskaltanut unelmoida tällaisesta”
- Antonio Conte kiinnostunut palaamaan Valioliigaan
- Englannin maajoukkuedebytantille jättikehut: ”Uskomaton esitys”
- Arsenal kiinnostunut Juventus-tähdestä – hintalappu selvillä
- Gary Neville, kuka on Man Unitedin huonoin hankinta Sir Alex Fergusonin aikakauden jälkeen?
- Jesse Marsch: Manchester City ansaitsee suuren rangaistuksen
- Andy Robertsonille huima saavutus – seuraavana Kenny Dalglish