Liverpool sai uskomattoman selkäsaunan – Aston Villa laittoi maalijuhlat pystyyn hallitsevan mestarin kustannuksella

Aston Villa voitti sunnuntaina hallitsevan mestarin Liverpoolin 7-2 Valioliigassa kotikentällään.
Villa siirtyi johtoon jo neljännellä minuutilla, kun Liverpoolin maalivahti Adrián töpeksi oikein olan takaa. Jack Grealish pääsi väliin espanjalaistorjujan huonoon syöttöön ja tarjoili pallon Ollie Watkinsille, joka siirsi pelivälineen lähietäisyydeltä verkkoon. 1-0.
Liverpoolin kone käynnistyi hitaasti, mutta varmasti. Varsinkin Andrew Robertson tuotti vasemmalla laidalla nousuillaan päänvaivaa isäntien puolustukselle.
Vieraiden pelaajat vaativat pilkkua, kun John McGinn kaatoi Mohamed Salahin rangaistusalueella vajaan vartin kohdalla, mutta erotuomari Martin Atkinson vain pudisteli päätään.
Liverpool hallitsi pitkään peliä, mutta Watkins iski illan toisen osumansa 21. minuutilla ja siirsi kotijoukkueen jo kahden maalin johtoon. Watkins leikkasi vasemmalta laidalta keskelle hakien oikean jalkansa vapaaksi ja täräytti komean vedon ylänurkkaan. 2-0.
Villalla oli sauma useampaankin osumaan, mutta seuraavaksi iski Liverpool. Naby Keïtan laukaus ei vielä löytänyt perille, mutta irtopallo tuli Mohamed Salahille, joka hoiti työn loppuun. 2-1.
Kotijoukkue osui kuitenkin vain hetkeä myöhemmin. McGinn pääsi laukomaan kulmapotkun jälkitilanteessa, ja hänen kutinsa kimposi Virgil van Dijkin jalasta voimattoman Adriánin selän taakse. 3-1.
Hallitsevan mestarin ihmetykseksi ennen taukoa nähtiin vielä Watkinsin hattutemppu. Liverpool jäi odottamaan vapaapotkussa paitsioliputusta, jota ei ikinä tullut, ja Trézéguet tarjoili syötön maalin poikki Watkinsille, joka puski pelivälineen verkkoon. 4-1.
Toista puoliskoa oli takana kymmenisen minuuttia, kun pallo oli taas Liverpoolin verkossa. Villan maalissa oli jälleen reippaasti tuuria mukana, sillä Ross Barkleyn laukaus otti ison kimmokkeen Liverpoolin puolustajan jalasta matkallaan maaliin. 5-1.
Liverpool ei kuitenkaan lannistunut. Salah iski illan toisen kavennuksensa tunnin kohdalla Roberto Firminon syötöstä. 5-2.
Onnetar oli toden teolla Aston Villan puolella, sillä jokainen yritys tuntui uppoavan. Niin kävi myös Grealishin 66. minuutilla lähteneelle laukaukselle, joka otti kahden aiemman vedon tavoin ratkaisevan kimmokkeen Liverpoolin pelaajasta ennen kuin painui maaliin. 6-2.
Maalijuhlat eivät ottaneet loppuakseen. Korkealla pelannut Liverpoolin linja oli helposti hyödynnettävissä, joten Barkley pelasi läpiajoon Grealishin, joka viimeisteli etunurkkaan isäntien seitsemännen osuman. 7-2.
Aston Villa on nyt voittanut kaikki kolme peliään. Ottelun enemmän pelanneen Liverpoolin saldo on kolme voittoa ja yksi tappio.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Luottopuolustaja solmimassa jatkosopimuksen Manchester Cityn kanssa
- Yllätyskäänne siirtomarkkinoilla – Christopher Nkunku saattaa palata vanhaan seuraansa
- Manchester City asetti hintalapun topparilleen
- Kai Havertz loukkasi polvensa – Arsenal etsii uutta hyökkääjää
- Sky: Crystal Palace hankkimassa korvaajan Eberechi Ezelle – hintalappu 37 miljoonaa euroa
- Douglas Luiz palaamassa Valioliigaan
- Athletic: Arsenal antoi palkankorotuksen laitahyökkääjälleen
- Bournemouth hankkimassa Bayer Leverkusenin laitahyökkääjän 30 miljoonalla eurolla
- Alexander Isakin ja Newcastlen välit poikki – näin seura vastasi Isakin avautumiseen
- Alexander Isak avasi sanaisen arkkunsa
- Alexander Isak avasi sanaisen arkkunsa
- Kai Havertz loukkasi polvensa – Arsenal etsii uutta hyökkääjää
- Alexander Isakin ja Newcastlen välit poikki – näin seura vastasi Isakin avautumiseen
- Sky: Crystal Palace hankkimassa korvaajan Eberechi Ezelle – hintalappu 37 miljoonaa euroa
- Douglas Luiz palaamassa Valioliigaan
- Yllätyskäänne siirtomarkkinoilla – Christopher Nkunku saattaa palata vanhaan seuraansa
- Athletic: Arsenal antoi palkankorotuksen laitahyökkääjälleen
- Bournemouth hankkimassa Bayer Leverkusenin laitahyökkääjän 30 miljoonalla eurolla
- Manchester City asetti hintalapun topparilleen
- Newcastle kiinnostunut norjalaishyökkääjästä