Lehti: Nyt jysähti! Liverpool tarkkailee suomalaista superlupausta

Liverpool tarkkailee Schalken suomalaistopparia Malick Thiaw’ta, kertoo SportBild.
Thiaw, 19, debytoi Schalken edustusjoukkueessa viime kaudella pelaten neljässä ottelussa yhteensä 72 minuuttia, mutta viime viikkoina hän on noussut selkeästi isompaan rooliin.
Hän on tahkonnut täydet minuutit Schalken kahdessa edellisessä sarjaottelussa ja hän pelasi gelsenkircheniläisten avauksessa myös tiistaina Saksan Cupissa. Viime viikonloppuna Thiaw avasi maalitilinsä Schalken ykkösmiehistössä vastaten joukkueensa ainoasta osumasta 1-1-tasapelissä Stuttgartia vastaan. Osaltaan kasvanutta vastuuta selittää hänen joukkuekaverinsa Ozan Kabakin viiden ottelun pelikielto.
The Mirror kertoi jo maaliskuussa, että Thiaw on herättänyt Liverpoolin kiinnostuksen, mutta hän on sittemmin solminut Schalken kanssa jatkosopimuksen, joka ulottuu kesään 2024 asti. SportBild kertoo kuitenkin, että Liverpool on jatkuvassa yhteydessä Thiaw’hun.
Düsseldorfissa syntyneellä Thiaw’lla on suomalainen äiti ja senegalilainen isä. Toistaiseksi hänellä on vain Suomen kansalaisuus, mutta Thiaw on hakenut myös Saksan passia.
Thiaw on keskustellut Suomen paidassa pelaamisesta maajoukkuevalmentajien Markku Kanervan ja Juha Malisen kanssa, mutta hän odottelee yhä Saksan passia ja haluaa pitää vaihtoehtonsa auki myös synnyinmaansa suuntaan. Toistaiseksi Thiaw ei ole pelannut maaotteluita minkään maan riveissä.
20€ antaa 40€ + 100 ilmaiskierrosta
- Avaa pelitili Caxinolle, niin mahtavat edut ovat sinun.
- Talleta 20€, niin saat 40€ pelirahaa sekä 100 ilmaiskierrosta.
- Tarjous voimassa vain uusille asiakkaille rajoitetun ajan.
- Pelaako puolikuntoinen Erling Haaland Liverpoolia vastaan? – Näin Pep Guardiola vastasi
- Liverpool-tähti palasi harjoituksiin viiden kuukauden tauon jälkeen – Klopp: ”Näyttää todella lupaavalta”
- Wayne Rooney: Cristiano Ronaldo on kaikesta huolimatta edelleen Manchester Unitedin seuralegenda: ”Emme koskaan unohda sitä…”
- ”Se oli shokki” – Näin Thomas Tuchel kuvaili Chelsea-potkujaan
- Valioliigaseurat muuttivat sääntöjä uusille omistajille – ratkaiseeko Man United -kaupan?
- Manchester Unitedin luottopelaajalle jatkosopimus
- Kylmä suihku ostajaehdokkaille: Man Unitedin velkavuori kasvoi lähes 70 miljoonalla eurolla
- Guardian: Mason Mount haluaa siirtyä Bayern Müncheniin – perässä kolme muutakin suurseuraa
- Nuuskan käyttö huolettaa Englannin jalkapallossa – maajoukkuepelaaja on ”täysin riippuvainen”
- Tottenhamin Richarlison suuttui tulisesti lehtiväitteestä: ”Hävetkää!”
- Nuuskan käyttö huolettaa Englannin jalkapallossa – maajoukkuepelaaja on ”täysin riippuvainen”
- Tottenhamin Richarlison suuttui tulisesti lehtiväitteestä: ”Hävetkää!”
- Athletic: Liverpool kiinnostunut Chelsean luottopelaajasta – hintalappu 80 miljoonaa euroa
- ”En ymmärrä miksi minusta maksettiin niin paljon” – 80 miljoonan euron Chelsea-pelaaja kummasteli siirtosummaansa
- Valioliigaseurat muuttivat sääntöjä uusille omistajille – ratkaiseeko Man United -kaupan?
- Guardian: Mason Mount haluaa siirtyä Bayern Müncheniin – perässä kolme muutakin suurseuraa
- Manchester Unitedin luottopelaajalle jatkosopimus
- Loistouutisia Liverpoolille: Ykköskärki palasi harjoituksiin – myös pitkäaikaispotilaan tilanne parantunut
- Kylmä suihku ostajaehdokkaille: Man Unitedin velkavuori kasvoi lähes 70 miljoonalla eurolla
- Rio Ferdinand sai Cristiano Ronaldon itkun partaalle – ”Kiusaamisen rajamailla”