Nyt puhuu kokemus – Valioliigan mustaan hevoseen ei luottoa: ”Aina pelin päässä katastrofista”
Kuva: Getty Images
Valioliigaa yli 200 ottelua, ja sen edeltäjää Ykkösdivisioonaa lähes samanmoisen määrän aikoinaan tahkonut John Barnes on ollut viime päivinä äänessä useasta asiasta.
Watfordin, Liverpoolin, Newcastlen ja Charltonin paitoja kantanut ex-keskikenttäpelaaja kertoi näkemyksensä Valioliigan mestaruustaistosta. 57-vuotiaan mukaan siihen ei tälläkään kaudella ole odotettavissa uusia haastajia, ainakaan viime aikoina huhuillulta taholta.
José Mourinhon komentama Tottenham on pelannut alkukauden lupauksia antavasti, ja noussut joidenkin papereissa vakavasti otettavaksi haastajaksi aina mestaruuteen saakka. Barnes ei näitä veikkauksia niele.
– Heillä menee nyt hyvin, mutta Liverpool ja Manchester City ovat yhä selkeitä suosikkeja. Tottenham kaivoi voiton West Bromista ottelussa, jonka olisivat voineet hyvin myös hävitä. Se ei kuitenkaan ole joukkue, joka pystyy tekemään vastavaa jatkuvasti.
Luotto Spursin kurssin säilymiseen on jotakuinkin olematon.
– Heidän sijoituksensa sarjakakkosena juuri nyt antaa vääriä viitteitä. Tottenham on haastaja neljän parhaan joukkoon, mutta kahden kärkeen sillä ei ole asiaa.
Pokaalikuivuudesta vuosikymmeniä kärsineen seuran romahdus vaanii Barnesin mielestä myös Mourinhon kaudella aina seuraavan kulman takana.
– He ovat aina pelin päässä katastrofista, ja fanien hermojen menetyksestä. Fanit tulevat kääntymään myös Mourinhoa vastaan heti, kun asiat eivät suju loistavasti, 79 maaottelun ex-peluri sanoi BonusCodeBetsille.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Arsenal rynnisti Liigacupin finaaliin!
- Yllätysvalinta? Real Madridista potkut saanutta Xabi Alonsoa tuodaan Valioliigaan
- Pitkä poissaolo uhkaa – Valioliigan tähtihyökkääjä sivuun?
- Eddie Howe kertoi mielipiteensä Sandro Tonalin Arsenal-huhuista
- Avainpelaaja jättämässä Manchester Cityn kesällä
- Virallista: Liverpool hankkii ranskalaistopparin suurella siirtokorvauksella
- Liverpool-pelaaja jäi lainalle Aston Villaan vaikeasta tilanteestaan huolimatta
- Wolverhampton julkaisi kaksi mielenkiintoista sopimusta
- Sunderland paukautti ylivoimaisen voiton
- Käänne takarajalla – iso kauppa kaatui sittenkin
- Sunderland paukautti ylivoimaisen voiton
- Käänne takarajalla – iso kauppa kaatui sittenkin
- Valioliigassa tehtiin 55 miljoonan euron pelaajakauppa juuri ennen siirtoikkunan umpeutumista
- Virallista: Liverpool hankkii ranskalaistopparin suurella siirtokorvauksella
- Liverpool-pelaaja jäi lainalle Aston Villaan vaikeasta tilanteestaan huolimatta
- Crystal Palace vahvistumassa entisestään – Everton hyväksynyt kaupan
- Viime hetken siirto: Huuhkajien pelaaja Englannin Mestaruussarjaan
- Avainpelaaja jättämässä Manchester Cityn kesällä
- Englantilaisseura on Glen Kamaran perässä – uusi tarjous
- Wolverhampton julkaisi kaksi mielenkiintoista sopimusta