Englannin MM-kultasankari Geoff Hurst kannattaa puskupallojen kieltämistä lapsilta – monet entiset joukkuekaverit ovat saaneet dementian
Kuva: Getty Images
Englannin paidassa vuoden 1966 maailmanmestaruuden voittanut hyökkääjälegenda Geoff Hurst kannattaa puskupallojen kieltämistä lapsilta.
Hurstin, 78, kanta on helppo ymmärtää viime aikojen suru-uutisten myötä. Hänen MM-kultakavereistaan Jack Charlton, Ray Wilson, Martin Peters ja Nobby Stiles kaikki saivat dementian ennen kuolemiaan, jotka sattuivat viimeisten kahden ja puolen vuoden aikana. Myös Bobby Charltonilla on todettu dementia.
Englannin maajoukkueen ja West Bromwichin entinen hyökkääjä Jeff Astle kuoli vuosituhannen alussa 59 vuoden iässä jatkuvasta puskemisesta aiheutuneisiin vammoihin. Kuolinsyytutkija kuvaili Astlen tapausta ”työtapaturmaksi”.
Englannin jalkapalloliitto FA:n ja pelaajayhdistys PFA:n rahoittamassa, viime vuonna julkaistussa tutkimuksessa selvisi, että jalkapalloilijoilla on huomattavasti suurempi riski sairastua degeneratiivisiin neurologisiin sairauksiin kuin muilla ihmisillä.
Hurst uskoo jatkuvan puskemisen vaikuttaneen siihen, että moni hänen aikalaisensa on saanut Alzheimerin taudin.
– Tietty ihmisryhmä tuntuu kärsivän. Kun ajattelen omia aikojani West Hamin harjoituksissa, meillä roikkui pallo katosta ja puskimme sitä 20 minuutin ajan, muisteli Hurst Daily Mirrorille.
– Sitten pelasimme puskutennistä salissa ja kentällä harjoittelimme puskuja kulmapotkuista. Siinä saattoi puskea 20 tai 30 kertaa puolen tunnin sisällä.
Hurstin mukaan lapsille asetettava puskemiskielto olisi ”erittäin vahva ja järkevä ehdotus”. Hän lisäsi myös, että on valmis lahjoittamaan aivonsa dementiatutkimukseen kuolemansa jälkeen.
– Minusta sitä on tutkittava, pitäisikö se lopettaa nuorilla, kun aivot eivät ole vielä kehittyneet.
– En usko, että se tuhoaisi lasten nautintoa jalkapalloa kohtaan tai ruohonjuurijalkapalloa.
Hurst edusti urallaan muun muassa West Hamia ja Stokea. Englannin A-maajoukkueessa hän esiintyi 49 kertaa ja teki 24 maalia, joista kolme syntyi vuoden 1966 MM-loppuottelussa Länsi-Saksaa vastaan.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Sean Dyche antoi palaa Rúben Amorimista – nyt odottaa iso testi
- Gary Neville: En ole koskaan uskonut Rúben Amorimin menettävän pukukoppia – ”Pelaajat pitävät hänestä paljon”
- Fabrizio Romano: Arne Slot ei ole potku-uhan alla surkeista tuloksista huolimatta
- Federico Chiesa kertoi miksi jäi viime kaudella pienelle peliajalle Liverpoolissa
- Liverpool hävisi taas – Arne Slot nosti materiaalin kapeuden esiin
- Pep Guardiola: Manchester Cityn kakkosvahti nousee Englannin maajoukkueen ykkösmaalivahdiksi
- Times: Avainpelaaja haluaa jättää West Hamin
- Crystal Palace tyrmäsi Liverpoolin liigacupissa!
- Max Dowman, 15, tekee Arsenalin seurahistoriaa
- Rodri taas sivussa Manchester Cityn kokoonpanosta – näin Pep Guardiola kommentoi pelaajan tilannetta
- Crystal Palace tyrmäsi Liverpoolin liigacupissa!
- Liverpool hävisi taas – Arne Slot nosti materiaalin kapeuden esiin
- Pep Guardiola: Manchester Cityn kakkosvahti nousee Englannin maajoukkueen ykkösmaalivahdiksi
- Times: Avainpelaaja haluaa jättää West Hamin
- Max Dowman, 15, tekee Arsenalin seurahistoriaa
- Onko tässä pikapotkut saaneen Ange Postecogloun uusi seura?
- Mikel Arteta kertoi miksei Ben White ole saanut peliaikaa
- Federico Chiesa kertoi miksi jäi viime kaudella pienelle peliajalle Liverpoolissa
- Fabrizio Romano: Arne Slot ei ole potku-uhan alla surkeista tuloksista huolimatta
- Lähde: Man United on kiinnostunut entisestä Chelsea-kapteenista