Valioliigahistorian vanhin pelaaja leimaa nykypäivän maalivahdit rahanhimoisiksi pelkureiksi: ”Saa verenpaineeni nousemaan”
Kuva: Getty Images
Valioliigahistorian vanhimpana maalivahtina tunnettu John Burridge lyttää nykytorjujien tason. 28-vuotisen uran huippujalkapalloilijana kokenut veteraani syyttää nykypäivän pelaajien sortuvan tolppien välissä pelkuruuteen.
69-vuotias Burridge pelasi uransa aikana lähes 800 ammattilaisottelua. Kauden 1994-1995 siirto Manchester Cityyn teki maalivahdista Valioliigan vanhimman pelaajan.
Burridge oli tuolloin 43-vuotias.
– Maalivahtiuden taito on kuolemassa. Nykyisten Englannin maajoukkueeseen pääsevien maalivahtien seuraaminen saa verenpaineeni nousemaan. Heistä kukaan ei olisi ollut tarpeeksi hyvä pelaamaan Football Leaguessa 30 vuotta sitten, Burridge arvosteli Mirrorin haastattelussa.
– Tänä päivänä maalivahdin pääkriteerinä on olla kuuden jalan mittainen. Sillä ei ole mitään merkitystä, oletko pelkuri.
Burridge nostaa nykyvahtien arkuudesta esimerkiksi Manchester Unitedin David De Gean.
– Näin yhtenä viikkona kuinka David De Gea käänsi selkänsä pallolle. En voinut uskoa sitä. Manchester Unitedin maalivahti, joka pelkää että häneen sattuu.
– Mutta De Gea ei ole ainoa. He ovat kaikki tyytyväisiä 100 000 punnan viikkopalkkoihinsa, mutta eivät ole valmiita rikkomaan nenäänsä tai hampaitansa pitääkseen pallon poissa maalista.
– Ainoa mitä maalivahdit tällä hetkellä osaavat on tähtihyppy. Peter Schmeichel toi sen mukaan peliin. Peter kuitenkin teki sen vain silloin kun hän oli tarpeeksi lähellä pelaajaa peittääkseen laukauksen.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Rúben Amorim vaihtoi pelaajansa pelipaikkaa – tuotti heti tulosta: ”Tiesin siitä jo muutama päivä sitten”
- Manchester City nousi Valioliigan kärkipaikalle
- Kai Havertz lähenee pelikuntoa – mukana jo tänään?
- Eddie Howe pettyi Manchester United -tappioon: ”Jos olisimme voittaneet, puhuisimme loistavasta esityksestä”
- Chelsea-vahti lähtökuopissa – näin Enzo Maresca kommentoi
- Ruben Amorim Man Unitedin voitosta: ”Tänään kävi päinvastoin”
- Mohamed Salahin pilkku vei Egyptin jatkoon Afrikan mestaruusturnauksessa
- Arsenal-tähti lähenee pelikuntoa – kysymysmerkki ennen Brighton-ottelua
- Patrick Dorgu laukoi Manchester Unitedin voittoon Valioliigassa
- Athletic: Maalivahti haluaa jättää Chelsean tammikuussa
- André Onana jätti Manchester Unitedin – viihtyy uudessa seurassaan: ”Elän koko elämäni parasta aikaa”
- Patrick Dorgu laukoi Manchester Unitedin voittoon Valioliigassa
- Ruben Amorim Man Unitedin voitosta: ”Tänään kävi päinvastoin”
- Athletic: Maalivahti haluaa jättää Chelsean tammikuussa
- Mohamed Salahin pilkku vei Egyptin jatkoon Afrikan mestaruusturnauksessa
- Huippuvireinen Hugo Ekitiké sai kehut Arne Slotilta: ”Joskus meidän piti vähän suostutella häntä…”
- Arsenal-tähti lähenee pelikuntoa – kysymysmerkki ennen Brighton-ottelua
- Ruben Amorim kommentoi Casemiron ja Harry Maguiren jatkosopimustilanteita
- Pep Guardiola ylpeä pelaajiensa kurinalaisuudesta jouluna: ”Meillä on tietyt standardit”
- William Saliba kertoi Arsenalin kunnianhimoisen tavoitteen