Daniel James on innoissaan Manchester Unitedin jättilupauksesta: ”Hän on ollut uskomaton harjoituksissa”

Manchester Unitedin laitahyökkääjä Daniel James on innoissaan siitä, mitä Amad Diallo voi saada aikaiseksi Old Traffordilla, vaikka he kilpailevatkin keskenään peliminuuteista.
Diallon, 18, siirto Atalantasta Unitediin laitettiin aluille jo viime syksynä, mutta hän liittyi manchesterilaisten vahvuuteen vasta talven siirtoikkunassa.
Norsunluurannikolla syntynyt nuorukainen on latonut hurjat näytöt pöytään ensimmäisissä peleissään Unitedin reservijoukkueessa, mutta miesten tasolla hän on vielä todella tuore tuttavuus. Diallo ehti ennen siirtoaan pelata Atalantan ykkösmiehistössä noin tunnin, ja Unitedin edustusjoukkueessa hän debytoi viime viikolla tullen Eurooppa-liigassa vaihdosta sisään seitsemäksi minuutiksi.
Manchester Unitedin kannattajien on vielä vaikea muodostaa mielipidettä hankinnasta, jonka hinta saattaa kohota erilaisten bonusten myötä jopa 40 miljoonaan euroon. Jamesin, 23, mukaan fanien kannattaa kuitenkin olla kärsivällisiä.
– Amad on tullut joukkueeseen, ja hän on ollut uskomaton harjoituksissa nuoreksi jätkäksi, kommentoi walesilaislaituri United Review’n haastattelussa.
– Hän on todella ammattimainen ja hän on sopeutunut joukkoon heti.
– Me näemme, kuinka hyvä hän on harjoituksissa. Hänellä on uskomattomat jalat allaan, mutta me olemme myös nähneet, miten hän prässää hyvin ja voittaa palloja takaisin, mikä on juuri sitä, mitä me haluamme.
Diallon onkin näytettävä harjoituksissa hyvältä, sillä Unitedissa riittää tällä hetkellä kilpailua laidoille. Hänen ja Jamesin lisäksi samoista tonteista kisaavat myös Marcus Rashford, Mason Greenwood, Juan Mata ja tarvittaessa Anthony Martial.
Lisäksi lainalla muissa seuroissa pelaa vielä monta muuta ehdokasta, ja laidoille on tunkua myös Unitedin akatemiasta. Viime viikonloppuna debyyttinsä ykkösmiehistössä sai 17-vuotias oma kasvatti Shola Shoretire.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Chelsea avasi seurajoukkueiden MM-kisat heikon yleisömäärän edessä
- Chelsea kiinnostunut lupaavasta belgialaislaiturista
- Gareth Bale ja kumppanit yrittävät ostaa seuran Englannista
- Bournemouth löysi korvaajan Milos Kerkezille
- João Pedro Newcastlen kiikarissa
- Valioliiga-nousija Leeds teki kesän ensimmäisen hankintansa
- MEN: Manchester United edelleen luottavainen Bryan Mbeumon hankinnan suhteen
- Manchester United asetti Rasmus Højlundille hintalapun
- Palaako João Félix Portugaliin? – ”Hänen on osoitettava se”
- Theo Walcott: Englannin maajoukkueella yksi suuri ongelma – ”En pidä tästä”
- Manchester United asetti Rasmus Højlundille hintalapun
- Manchester Cityn uusi hankinta tavoittelee Ballon d’Oria: ”Siksi olen täällä”
- Man City ei ole saanut Jack Grealishistä yhtään tarjousta – mitä seuraavaksi?
- Valioliiga-nousija Leeds teki kesän ensimmäisen hankintansa
- John Terry: Chelsea ei taistele ensi kaudella Valioliigan mestaruudesta
- Man Cityn uusi hankinta: En ole Kevin de Bruynen korvaaja
- MEN: Manchester United edelleen luottavainen Bryan Mbeumon hankinnan suhteen
- Theo Walcott: Englannin maajoukkueella yksi suuri ongelma – ”En pidä tästä”
- Palaako João Félix Portugaliin? – ”Hänen on osoitettava se”
- Gareth Bale ja kumppanit yrittävät ostaa seuran Englannista