Hertha Berliniin lainattu Mattéo Guendouzi ei myönnä Arsenal-uran olevan ohi: ”Pitää näyttää etten pelkää”

Mattéo Guendouzi saapui Arsenaliin Lorientista vain 19-vuotiaana, ja aiheutti pian melkoisen pyörremyrskyn. Päävalmentajana toiminut Unai Emery antoi nuorukaiselle paljon roolia lähes saman tien, ja tämä oli valmis ottamaan haasteen vastaan.
– Arsenalin ja Lorientin välinen loikka oli valtava. Astuin suuriin saappaisiin, mahtavien pelaajien keskelle, suurseuraan. Valtavat määrät kannattajia, iso valmentajanimi, se oli alkuun hyvin vaikuttavaa, keskikenttäpelaaja sanoo France Footballin haastattelussa.
Hurja itseluottamus ja erikoislaatuinen luonne toimivat ensin nuoren miehen eduksi, sitten häntä vastaan.
– Kun olin allekirjoittanut sopimuksen, ajattelin että nyt kun olen täällä, pitää näyttää etten pelkää. Se onnistui hyvin, ja oli kiinni luonteestani. Sen ansiosta sain peliaikaa. On olemassa paljon huippuluokan pelaajia, jotka tulevat Englantiin, mutta eivät lyö läpi, varsinkaan suurimmissa seuroissa. Jos luonteeni ei olisi tällainen, en koskaan olisi pelannut Arsenalissa.
[readmore from=matteo-guendouzi]
Otteluita Valioliigassa ehti kertyä 57 kappaletta, ennen kuin käytösongelmat ajoivat ranskalaisen liian suoralle törmäyskurssille nykymanageri Mikel Artetan kanssa. Viime lokakuussa koitti lainasiirto Bundesliigan Hertha Berliniin.
Onko peli Arsenalin suhteen jo pelattu?
– Ei missään nimessä. Nyt keskityn hoitamaan kauden täällä, ja sen jälkeen keskustelemme seuran kanssa tulevaisuudesta. Ensi kesä tulee ratkaisemaan paljon. Tällä hetkellä olen edelleen Arsenalin pelaaja.
Guendouzin sopimus Arsenalin kanssa on voimassa kesään 2022. Hän on pelannut tällä kaudella 19 bundesliigaottelussa, tehnyt kaksi maalia ja antanut yhden maalisyötön.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Takavuosien Liverpool-pelaaja valunut alasarjoihin – koeajalla Ruotsin kakkostasolla
- Tottenham täräyttämässä 70 miljoonan euron hankinnan
- Sunderland törsännyt yli 100 miljoonaa euroa siirtoikkunassa – nyt haaviin Brightonin laituri
- Athletic: Tottenham Valioliiga-seuran tähtipelaajan perässä
- Lehti: Arsenalin neuvottelut Viktor Gyökeresistä pysähdyksissä – tästä kiikastaa
- Virallista: Arsenal kaappasi toiselta Valioliiga-seuralta kapteenin
- Virallista: Wolverhampton piti lupauksensa – kahdellakin tapaa
- Virallista: Manchester Unitedille nuori ranskalaisvahvistus – päässyt pari kertaa penkille aikuisissa
- Manchester United ottaa konkreettisen askeleen kohti nykyaikaa
- Sunderlandilta 19 miljoonan euron hankinta
- Manchester United ottaa konkreettisen askeleen kohti nykyaikaa
- Virallista: Arsenal kaappasi toiselta Valioliiga-seuralta kapteenin
- Lehti: Arsenalin neuvottelut Viktor Gyökeresistä pysähdyksissä – tästä kiikastaa
- Virallista: Manchester Unitedille nuori ranskalaisvahvistus – päässyt pari kertaa penkille aikuisissa
- Manchester City asetti keskikenttäpelaajalleen hintalapun – kiinnostusta huippusarjoissa
- Sunderlandilta 19 miljoonan euron hankinta
- Virallista: Wolverhampton piti lupauksensa – kahdellakin tapaa
- Chelsean jättihankinta lunasti unelmaesityksellä hinnastaan yli kolmanneksen takaisin
- Athletic: Tottenham Valioliiga-seuran tähtipelaajan perässä
- Ruotsin maajoukkuepelaaja Valioliigan nousijaseuran riveihin – kokemusta Mestarien liigasta