Sergio Agüero saamassa sopimustarjouksen tutulta seuralta – ”Ehkä tunne on rahaa arvokkaampaa”
Kuva: Getty Images
Sergio Agüeron kasvattajaseura Independiente on tekemässä sopimustarjouksen argentiinalaishyökkääjälle.
Independienten päävalmentaja Julio Falcioni, joka luotsasi Agüeroa vuoden verran ennen hänen siirtoaan Atlético Madridiin vuonna 2006, paljasti keskiviikkona argentiinalaismedialle, että seura aikoo lähestyä hyökkääjää lähipäivien aikana ja tehdä hänelle sopimustarjouksen.
LUE MYÖS: Manchester City pudotti siirtopommin – Sergio Agüero jättää seuran
Falcioni kuitenkin muistuttaa, ettei seuralla ole varaa maksaa Agüerolle samansuuruista palkkaa, minkä verran hän tienaa Cityssä (230 000 puntaa viikossa), ja toivookin, että maalitykki tekee seuravalinnan sydämellään – ei rahan takia.
– Olemme keskustelleet Yoyon (Maldonado, Independienten pääsihteeri) kanssa, ja hän aikoo soittaa Agüerolle kuullakseen, haluaisiko hän palata seuraan, Falcioni kertoi TyC Sportsille.
– Täällä hän ei tietenkään tienaisi lähellekään samanlaisia summia kuin Euroopassa, mutta hän voisi viettää aikaa omiensa kanssa ja puolustaa rakastamiaan värejä.
– Aiomme soittaa hänelle ja tarjota hänelle mahdollisuutta palata kotiin. Täällä hän voisi olla onnellinen ja auttaa meitä kasvamaan entistä paremmaksi joukkueeksi.
– Ehkä tunne on rahaa arvokkaampaa, mutta Euroopassa tarjotaan todella paljon palkkaa. Hän on ollut jo vuosikausia ulkomailla ja olisi hienoa, jos hän päättäisi palata auttamaan meitä.
LUE MYÖS:
- ESPN: Sergio Agüerolla riittää vaihtoehtoja – ainakin kolme jättiseuraa argentiinalaishyökkääjän perässä
- Sergio Agüero julkaisi tunteikkaan tekstin Man City -lähdön varmistuttua: ”Se on epätavallista tänä päivänä
LUE MYÖS:
- Ylivoimaisen voittajan on helppo hymyillä – Man United jyräsi vastustajansa Azerbaidžanista
- Man Unitedin hyökkääjä, 15, hätkähdytti hattutempullaan – pysäyttääkö superjunioria enää mikään?
- Ayyoub Bouaddi vannoo Rodrin nimeen
- Myh’ailo Mudryk loukkaantui – viikkokausiksi sivuun pelikentiltä
- Miksei Barcelona hankkinut Marcus Rashfordia? Näin urheilujohtaja vastasi
- Chelsean toppari joutui jättämään pelin kesken – Xabi Alonsolta huojentavia uutisia
- Manchester United palaa pitkästä aikaa Mestarien liigaan – Carrick: ”Täällä meidän pitäisikin olla, vaikka…”
- Bradley Barcola jätti kentän kivuissaan – Andoni Iraola avasi jättihankinnan tilannetta
- Lähde: Richarlison haluaa mitätöidä sopimuksensa – tähtäimessä lapsuuden unelmaseura
- Mauricio Pochettino puhui mahdollisesta paluusta Tottenhamiin
- Pep Guardiola halusi tähtipelaajan Cityyn: ”Man Unitedin paras pelaaja”
- Huhhuh, mikä nousu! Chelsea takoi alle varttiin neljä kaappia yhdeksän maalin trillerissä
- Brentford teki linjauksen: tikari hyväksytään katsomossa, lastenrattaat ei
- Arsenal loi ja tuhlaili Napolissa
- Liverpool punnersi Atlético Madridin ohi
- Gabriel Jesus yllättyi Arsenalin ratkaisusta: ”Kukaan ei kertonut minulle siitä mitään”
- Xabi Alonso otti kantaa Chelsean kesähankinnan tilanteeseen: ”Todella turhauttavaa hänen kannaltaan”
- Xabi Alonso lupaa huippulupaukselle isompaa roolia: ”Kausi on pitkä”
- Yksi viihdyttävimmistä – keskikentän kikkakone laittaa nappulakengät naulaan
- Jättipaljastus: Man United sanoi ei nuorelle Kylian Mbappelle