Mitä tekee Jesse Lingard? Media: Suurseura kiinnostui miehestä – Roy Keane lyttäsi tuuletuksen: ”1/10”
Kuva: Getty Images
Yksi Valioliigan kuumimmista puheenaiheista on tällä hetkellä Jesse Lingardin huippuvire. Sunnuntain 3–2-voittopelissä Leicesteriä vastaan hän iski kaksi osumaa.
West Ham lainasi Manchester Unitedissa vailla vastuuta jääneen Lingardin, 28, ja välittömästi alkoi tapahtua. Englantilainen on tehnyt yhdeksässä pelaamassaan liigaottelussa peräti kahdeksan maalia.
Mediassa spekuloidaan nyt kiivaasti sillä, missä Lingard pelaa ensi kaudella. Sunnuntaina Englannissa uutisoitiin, että myös Arsenal olisi kiinnostunut miehen palveluksista.
Entinen valioliigapelaaja Jermaine Jenas sanoi BBC:llä, että Lingardin tulisi jatkaa West Hamissa, joka taistelee jopa Mestarien liigan paikasta.
[readmore from=Jesse-Lingard]
– Hänellä on manageri, joka luottaa häneen. Hän pelaa pelipaikalla, joka sopii hänelle. Lingard on kentällä paljon ylempänä, mikä on syy siihen, miksi hän on pelissä paljon enemmän mukana, totesi Jenas.
– Hän on älykäs jalkapalloilija. Tässä on pelaaja, joka pelaa omalla huipputasollaan. Ei ole sattuma, että hän on tehnyt kaikki nämä maalit. Katsokaa, kuinka ylhäällä hän pelaa. Ollessaan Unitedissa hän oli välillä oikealla, välillä vasemmalla ja välillä hieman syvempänä.
Unitedin entinen kapteeni Roy Keane kehui Lingardia Sky Sportsilla. Irlantilaisen mukaan mies on pitänyt itsensä hyvässä kunnossa, mikä on hyvän ammattilaisen merkki.
– Kentän ulkopuolella hänen katseensa ehkä herpaantui, mutta hänellä on aina ollut lahjakkuutta, ja se on hieno nähdä, tuumi Keane.
– Annan 1/10 (tuuletuksesta). Minulla oli aiemmin tapana tanssia tuolla tavalla, yleensä juotuani paljon Bacardia ja colaa.
Jos yllä oleva twiitti ei näy, voit käydä katsomassa sen täältä.
Lähteet: TEAMtalk, Daily Mail
LUE MYÖS:
- Kahdeksan valioliigapelaajaa ehdolla Golden Boy -palkinnon voittajaksi
- Historiaa tehnyt lainapelaaja on palannut Liverpooliin
- Jamie Carragher kertoi miksi Manchester Cityä on rangaistava mahdollisimman pian
- MD: Manchester United kiinnostunut Barcelonan pelaajasta
- Liverpoolin luottotoppari loukkaantui
- Willian katuu Arsenal-siirtoaan: ”Elämäni paras sopimus, mutta…”
- Arsenal-pelaaja herättää kiinnostusta siirtomarkkinoilla
- QPR vaati Glen Kamaraa poistumaan Huuhkajista – valmentaja Jonatan Johansson kommentoi Suomen maajoukkueen kohua
- Arsenalille taas uusi loukkaantuminen maajoukkuetauolta
- Antonio Conte kiinnostunut palaamaan Valioliigaan
- Erling Haaland loukkaantui
- QPR vaati Glen Kamaraa poistumaan Huuhkajista – valmentaja Jonatan Johansson kommentoi Suomen maajoukkueen kohua
- Arsenalille taas uusi loukkaantuminen maajoukkuetauolta
- Virgil van Dijk ylsi komeaan rajapyykkiin: ”En koskaan uskaltanut unelmoida tällaisesta”
- Antonio Conte kiinnostunut palaamaan Valioliigaan
- Englannin maajoukkuedebytantille jättikehut: ”Uskomaton esitys”
- Arsenal kiinnostunut Juventus-tähdestä – hintalappu selvillä
- Gary Neville, kuka on Man Unitedin huonoin hankinta Sir Alex Fergusonin aikakauden jälkeen?
- Jesse Marsch: Manchester City ansaitsee suuren rangaistuksen
- Arsenal-pelaaja herättää kiinnostusta siirtomarkkinoilla
