Nähdäänkö Valioliigassa tänä keväänä todellista hissiliikennettä? Bournemouth äityi järisyttävään menoon
Kuva: Getty Images
Teemu Pukki ja Norwich City tekevät ensi kaudeksi pikapaluun Valioliigaan, se on jo varma asia, yhtä varma kuin Sheffield United putoaa korkeimmalta sarjatasolta Mestaruussarjaan. Matemaattisesti muut putoajat ja nousijat eivät vielä ole selvillä, mutta varsin vahvasti ne alkavat hahmottua.
Alaspäin vaikuttavat olevan matkalla viime kaudella kirkkaimpiin valoihin paluun tehneet Fulham ja West Brom – niiden rahkeet eivät näytä riittävän Valioliigassa jatkamiseen. Kolmas viime kevään nousija Leeds on oma lukunsa; Marcelo Bielsan käärmekeitot ovat siivittäneet joukkueen jo kympin sakkiin. Sillä on yhä teoreettiset mahdollisuudet nousta jopa europaikoille asti.
Jos kaksi kolmesta nousijasta putoaa, näyttää juuri nyt, keskiviikkona 21. huhtikuuta jopa siltä, että kaikki kolme viime kaudella alaspäin matkannutta joukkuetta nousee ylös jälleen. Watfordin kakkostila vaikuttaa pitävältä; sillä on nyt kahdeksan pisteen kaula Bournemouthiin nähden. Hornets ei ole menettänyt vielä edes mahdollisuuksiaan kammeta Norwich pois sarjan ykköstilalta – kärkiryhmien välinen vääntö päättyi tiistaina Carrow Roadilla lukemin 0-1.
Kaksi parasta nousee suoraan Valioliigaan, kun taas niiden taakse, sijoille 3.-6. päätyneet joukkueet pelaavat noususta playoffit. Juuri tällä hetkellä niihin tuntuisi vahvimmin lähtevän Bournemouth, joka harjoitteli keskiviikkona maalintekoa Millwallin kustannuksella – loppulukemat Lontoossa 1-4. Cherriesin alkukausi ei antanut viitteitä nopeasta paluusta Valioliigaan, se vaelsi varjojen mailla pitkään, ja vaihtoi valmentajaa toistamiseen putoamisen jälkeen helmikuussa. Jonathan Woodgaten alaisuudessa tulosta on alkanut syntyä; Millwall-tyrmäys oli joukkueelle jo seitsemäs perättäinen voitto.
Mestaruussarjan playoff-paikoissa on Bournemouthin lisäksi tällä hetkellä kiinni Swansea, sekä keksi ”suomalaisjoukkuetta” – Marcus Forssin Brentford ja Aapo Halmeen Barnsley.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Mohamed Salah rikkoi vielä yhden ennätyksen jäähyväisissään
- Valioliiga on uudessa tilanteessa – vastaavaa ei ole tapahtunut 138 vuoteen
- Ottelukeskus: Ottelut, tulokset, sarjataulukko, maalipörssi
- Pep Guardiola piti puheen Manchester Cityn faneille: ”Miksi te rakastatte minua niin paljon?”
- Liverpoolin jättävä Mohamed Salah: ”Itkin tänään enemmän kuin koko elämäni aikana”
- Arsenal teki historiallisen tempun – kukaan muu Valioliigassa ei ole kyennyt samaan
- Sunderlandin pelaajat seurasivat kännykästä muita tuloksia – ”Yhteydet eivät toimineet”
- West Ham putosi – nyt puhuu kapteeni Jarrod Bowen
- Valioliiga-paidat muuttuivat lopullisesti sunnuntaina
- Brentford jäi niukasti ulos europeleistä – ”Jalkapallo voi olla julmaa”
- Päätös nopeasti: Tässä on Pep Guardiolan uusi työ
- Hylkiöhyökkääjä pommitti Hull Cityn Valioliigaan viime hetkien voittomaalilla
- Tottenham-kapteenin ratkaisu herätti kohun – nyt puhuu Roberto de Zerbi
- Thomas Tuchel yllätti – Arsenalin teinisensaatio mukaan MM-kisaleirille
- Sir Alex Ferguson lähetti Pep Guardiolalle viestin
- ”Olen katunut syvästi” – Pep Guardiola myönsi suuren erheen City-uraltaan
- Pep Guardiola antoi arvokkaan vinkin Cityn uudelle managerille
- Oho! Pep Guardiola kommentoi avoimesti Manchester Cityn 115 syytettä
- 19-vuotias topparilupaus Arsenalin kiikarissa – MM-kisapaikka on itsestä kiinni
- The Athletic: Liverpool haluaa MM-kisoihin valitun tähden – hintalappu on hurja