Norwichissa tunnetaan Valioliigaan palaamisen haasteet: ”Vaaditaan virheetöntä työtä”
Kuva: Getty Images
Teemu Pukin edustama Norwich City palaa Mestaruussarjan voittajana jälleen ensi kaudeksi Valioliigaan. Edellinen visiitti oli vain kauden mittainen, ja siitä pyritään toki nyt parantamaan. Kesän siirtoikkuna tulee olemaan massiivisessa roolissa, sanoo Canariesin urheilutoimenjohtaja Stuart Webber.
– Paineet kohdistuvat tällä kertaa siihen, pystymmekö kokoamaan Valioliigassa menestyvän joukkueen. Ollakseni rehellinen, meiltä vaaditaan virheetöntä työtä siinä onnistumiseksi.
Pelintekijä Emiliano Buendia, puolustaja Max Aarons ja keskikentän Todd Cantwell ovat nimiä, joita suhteellisen varmasti kosiskellaan myös toisaalle. Joukkueen kokoamisessa on monia huomioitavia seikkoja, eri suuntiin.
– Voisimme tehdä tämän siirtoikkunan aikana päätöksiä, jotka auttaisivat meitä pysymään Valioliigassa, mutta jotka romuttaisivat seuran seuraavana vuonna. Olemme nähneet riittävästi esimerkkejä seuroista, joiden joukkueet ovat yhdellä kaudella loistavia, ja käyttävät omaisuuksia pelaajiin, mutta eivät sitten enää pysykään korkeimmalla sarjatasolla.
Webber korostaa jälleen Norwichin niin kutsuttua omavaraisuutta.
– Me emme voi toimia niin, johtuen omistupohjastamme. Meillä ei ole hyväntekijää, joten joudumme itse korjaamaan tekemämme virheet. Olemme joka tapauksessa nyt paljon paremmissa asemissa uuteen yritykseen, kuin viimeksi noustessamme.
Lähde: Sky Sports
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Athletic: Newcastle hankkii uuden maalivahdin
- Athletic: Liverpool asetti hintalapun pelaajalleen – Italian mestari kintereillä
- Romano: Tässä on Crystal Palacen uusi päävalmentaja
- SkySports: Liverpool sai tylyt pakit – megalahjakkuus teki valintansa!
- The Athletic: Manchester United valmistelee todellista yllätyshankintaa tolppien väliin!
- Manchester City räjäyttämässä joukkueensa – nämä seitsemän pelaajaa myynnissä!
- Englannin ex-maajoukkuemies siirtyy yllättävään osoitteeseen
- ESPN: Tottenham on pulittamassa jättisumman brassipelaajasta
- Guardian: Manchester United haluaa houkutella Elliot Andersonin riveihinsä – Nottingham Forest asetti valtavan hintalapun
- Romano: Manchester United kiinnostunut West Hamin pelaajasta – hintalappu lähes sata miljoonaa euroa
- Liverpoolin pitkäaikainen hyökkääjä: ura ohi 31-vuotiaana – siirtyy muotimaailmaan
- Lähde: Darwin Núñez haluaa palata Valioliigaan – tämä seura toiveena!
- Guardian: Manchester United haluaa houkutella Elliot Andersonin riveihinsä – Nottingham Forest asetti valtavan hintalapun
- Manchester City räjäyttämässä joukkueensa – nämä seitsemän pelaajaa myynnissä!
- ESPN: Tottenham on pulittamassa jättisumman brassipelaajasta
- Romano: Manchester United kiinnostunut West Hamin pelaajasta – hintalappu lähes sata miljoonaa euroa
- Marc Cucurella: siirtosaagassa jysähti iso käänne!
- Arsenal-puolustaja joutuu sittenkin sivuun MM-kisoista
- Valioliiga-legenda sai potkut kasvattajaseurastaan – olisiko tässä Arne Slotin tuleva kohde?
- Toby Alderweireld haluaa auttaa Tottenhamia: ”Jos he haluavat apuani…”